Çin Merkez Bankası dijital para kapsamında Ant Group’la anlaşma imzaladı

Çin Merkez Bankası dijital para kapsamında Ant Group’la anlaşma imzaladı

Paylaş
Uzman Coin: Çin Merkez Bankası dijital para kapsamında Ant Group’la anlaşma imzaladı

Çin’in merkez bankası, ülkenin dijital para birimi çalışmaları kapsamında Alibaba Group’un fintek kuruluşu Ant Group ile stratejik iş birliği anlaşması imzaladı.

Yerel basın organı Global Times’ın aktardığına göre Ant Group, dijital para birimi için teknik bir platform oluşturmaya yardımcı olacak.

Çinli yetkililer, djital paranın yurt dışından önce yurt içinde perakende ödemelerde kullanılacağını söylüyor. Taraflar, Ant’nin veri tabanı Ocean Base ve mobil geliştirme platformu mPaaS’i temel alacak olan dijital yuanın geliştirilmesini ortaklaşa teşvik edecek. Haberde ayrıca bankanın dijital yuanı geliştirmek için son üç yıldır ülkedeki e-ödeme pazarının yüzde 94’ünü kontrol eden Ant ve Tencent ile çalıştığı kaydedildi.

Bu noktada analistler, merkez bankasının altyapıyı inşa etmek için yerel fintek devleri ve büyük perakendecilerin desteğine ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Öte yandan dijital yuan kullanımının hükümetin her işlemi ‘büyük birader’ gibi izlemesine izin verecek olmasından da endişe duyuluyor.

Bilindiği üzere Çin, 2014 yılından bu yana dijital yuan üzerinde çalışma yapıyor. Uzun süren araştırma ve geliştirme sürecinin ardından dijital yuan, son dönemde Çin’de çeşitli eyaletlerde ciddi şekilde test edilmeye başlandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap