Çin, dijital yuan kullanımını artırmak için turistlere güveniyor

Çin, dijital yuan kullanımını artırmak için turistlere güveniyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Çin, dijital yuan kullanımını artırmak için turistlere güveniyor

Investing.com – Çin, turizm dönemin açılmasıyla dijital yuan tanıtımlarını hızlandırdı.

Çin Merkez Bankası, Hudut Ötesi Alışveriş Şenliği ismi altında başlatılan kampanya kapsamında Hing Kong ve Anakara’da 200’den fazla mağazada dijital yuan ile ödeme yapma imkanı olduğunu duyurdu. Kampanya kapsamında dijital yuan ile yapılan ödemelerde nakit iadesi üzere promosyonlar sunulacak.  

Turistler dijital yuan kullanımına teşvik ediliyor

Çin devleti tarafından yönetilen işletmeler, dijital iktisadın benimsenmesi için ağır efor sarfediyor. Çin medyasında çıkan haberlere nazaran dijital yuan kullanımıyla ilgili öteki öbür bir gelişme de Çin Sivil Havacılık Yönetimi ve China Merchants Bank, uçak bileti alımlarının dijital yuan ile yapılmasını sağlayan bir platform açtı. 

Bu gelişmelerin yanında Çin hükümeti, Sincan eyaletinde gerçekleşecek olan üniversiteler ortası spor aktifliği olan “Chengdu Grand Games 2023”te dijital yuanı tanıtma faaliyetlerine devam edecek. Bunun benzeri bir örneği 2022 Pekin Olimpiyatları’nda da görülmüştü ve yetkililer, dijital yuan cüzdanını kullanan iştirakçi ve izleyiciler için çeşitli promosyonlar sunmuştu. 

Çin, CBDC faaliyetlerini artırmaya devam ediyor

Çin, ülkede kripto para ünitesiyle ilgili tüm faaliyetleri yasakladıktan sonra 2020 yılında merkez bankası dijital para ünitesini (CBDC) piyasaya sürdü. O günden beri pilot çalışmalarını sürdüren Çin Hükümeti, dijital yuanın ülke genelinde kullanımı artırmak için faal olarak çalışıyor. 

Diğer gelişmiş ülkelerin büyük bir kısmı şimdi mahallî para ünitesine bağlı dijital para ünitesinin kullanım durumunu araştırma basamağındayken Çin, bu alanda değerli bir etap kaydetmiş durumda. Bunun yanında Çin, kripto paraları ülke çapında yasakladıktan sonra özerk bölge Hong Kong’da ferdi kripto ticaretinin başlatılması ve Web3’e yönelik teşebbüslere müdahale etmeyerek dala yönelik tavrını yumuşattı. 

Buna karşın Çin, dijital yuanının kullanım alanını genişletme faaliyetlerine sürat kesmeden devam ederken merkezi dijital varlığının merkezsiz kripto para üniteleri önünde kalması konusunda kararlığını sürdürüyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap