Çin, ABD Çipleri Olmadan Yapay Zeka Geliştiriyor

Çin, ABD Çipleri Olmadan Yapay Zeka Geliştiriyor

Paylaş
BTC Piyasası: Çin, ABD Çipleri Olmadan Yapay Zeka Geliştiriyor

ABD yaptırımları, Çin’in yapay zeka (YZ) geliştirmek için muhtaçlığı olan çip teknolojisine erişimini sınırlasa da Çinli şirketler bunun kendilerini durdurmasına müsaade vermiyor. 

Yapay zeka yarışı, Çin’in mevcut yaptırımlar nedeniyle ABD’nin en son teknolojisini kullanmadan kendi bünyesinde yapay zeka geliştirmeye yönelmesiyle devam ediyor. Wall Street Journal’da yer alan bir habere nazaran Çinli şirketler, tek bir donanım çeşidine bağımlılığı aşmak için daha zayıf yarı iletkenler ve çip kombinasyonları yoluyla yapay zeka geliştirme sistemleri üzerinde çalışıyor. 

Yapay Zeka Yarışı Devam Ediyor

Wall Street Journal tarafından sunulan raporda, araştırmacı ve analistlerin bu cins çiplere alternatif yaratmanın Çinli teknoloji firmaları için güç olacağına inandıkları lakin kimi deneylerin umut vadettiği belirtildi. 

ABD’nin Ekim 2022’de Çin’e karşı uyguladığı yaptırımlar, Çinli şirketleri piyasadaki en gelişmiş çiplere erişiminden yoksun bıraktı. Buna Nvidia’nın A100 çipleri ve YZ geliştirme sahnesindeki en tanınan seçeneklerden biri olan H100 de dahil. 

Şu anda Çin pazarı, sırf küçük ölçekli YZ modellerinde kullanılabilen Nvidia A800 ve H800 çiplerine erişim sağlayabiliyor. 

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Tongyi Qianwen olarak isimlendirdiği ChatGPT gibisi bir YZ modelini yakında piyasaya süreceğini duyurdu. Alibaba, bu chatbot’u iş yeri iletileşme programı DingTalk da dahil olmak üzere uygulama paketine entegre etmeyi amaçlıyor. 

ChatGPT, ABD merkezli OpenAI şirketinin bir eseridir. Fakat, en düzgün ve en güçlü yapay zeka sistemini yaratma yarışı, lokal Amerikan şirketleri ortasında bile devam ediyor. 

Kısa mühlet evvel Microsoft, ChatGPT’ye rakip olacağı söylenen, sohbet robotu Bing ve web tarayıcısı Edge için yapay zeka dayanaklı çeşitli yeni özellikler yayınladı. Ayrıyeten, Google’ın YZ kısmı DeepMind’ın en son yapay zeka atılımlarını sunmak için yine yapılandırıldığı söyleniyor. 

Çinli yetkililer, kamuya açık olarak faaliyet göstermelerine müsaade verilmeden evvel ülke içinde piyasaya sürülen tüm üretken yapay zeka hizmetlerinin mecburî olarak gözden geçirileceğini duyurdu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap