Chronicle, MakerDAO ekosisteminin dışına açılıyor

Chronicle, MakerDAO ekosisteminin dışına açılıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Chronicle, MakerDAO ekosisteminin dışına açılıyor

MakerDAO ekosisteminde 5 milyar dolardan fazla varlığı koruyan ikinci en büyük oracle sağlayıcısı Chronicle, ekosistemin dışında da faaliyet göstereceğini duyurdu.

Chronicle Protokolü, süratle büyüyen ekosisteme hizmet etmek ve Chronicle’ın en kıymetli ortaklarından biri olan Spark Protokol’ü entegre etmek hedefiyle birinci olarak Polygon zkEVM’de piyasaya sürülecek.

Böylece verilen hizmetler, başka sağlayıcılara kıyasla varsayımı yüzde 60 daha az gaz fiyatı kullanacak. Geliştiriciler, oracle’lar şu anda blokzincirler ve DeFi protokolleri için en büyük maliyete sebep olduklarından düşük fiyatların değerli bir avantaj olduğuna dikkat çekiyor.

Veri şeffaflığı

Oracle’lar, blokzincirin dışından bilgi sağlayan blokzincir tabanlı hizmetlerdir. Blokzincirler, tabiatları gereği değişmez data depolarıdır lakin girilen bilgilerin gerçekliğini doğrulayamaz. Oracle ağları burada devreye girer, kullanıcılar için blokzincir tabanlı hizmetlere ve eserlere muteber datalar sağlamak hedefiyle birden fazla kaynak kullanabilir.

Chronicle, kullanıcıların bilgilerin kaynağını takip etmek için erişebilecekleri bir dashboard (gösterge tablosu) sunacak. Geliştiriciler bunun on-chain bilgi şeffaflığı açısından kıymetli olduğunu belirtiyor. Tabloda Infura, Etherscan, Gnosis, Gitcoin, Argent, MakerDAO ve dYdX üzere 22’den fazla node operatörü bulunacak.

Chronicle’ın kurucusu Niklas Kunkel, CoinDesk’e gönderdiği e-postada şunları söylüyor:

Kunkel, ABD doları sabitli DAI stabilcoin’in selefi olan SAI’nin oluşturulmasını kolaylaştırmak hedefiyle 2017 yılında Ethereum’daki birinci oracle’ı geliştirdi.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap