Chicago Fed, kripto için beklenen senaryoyu açıkladı

Chicago Fed, kripto için beklenen senaryoyu açıkladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Chicago Fed, kripto için beklenen senaryoyu açıkladı

Chicago Fed, ABD’nin enflasyonda beklediği sonuca ulaşacağını ve kripto para üniteleri üzere riskli varlıklara para girişi yaşanacağını açıkladı.

Chicago Federal Reserve Bank (Chicago Fed) ekonomistleri, ABD’nin iktisat siyasetinde başarılı olacağını ve daha fazla sıkılaşmaya gereksinim duyulmayacağını belirtti. Ekonomistler, enflasyonda beklenilen düşüşün gelmesiyle birlikte kripto para üniteleri üzere yatırım araçlarına para girişlerinin yaşanabileceğine dikkat çekti.

“Daha fazla sıkılaşmaya gereksinim duyulmayacak”

Chicago Federal Reserve Bank’taki ekonomistler, yeni bir araştırma yaptı. Bu araştırma, ABD Merkez Bankası’nın faiz siyasetinde resesyona yol açmadan enflasyonu düşüreceğini öne sürdü. Yüzde 2’lik enflasyon oranına işaret eden ekonomistler, kripto para üniteleri üzere riskli varlık eserlerine daha fazla para girişi yapılabileceğini aktardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Chicago Fed, kripto için beklenen senaryoyu açıkladı 1

Ekonomistlerden Stefania D’Amico ve Thomas King, 500 baz puanlık faiz artışının iktisatta düşünceye yol açtığını söyledi. Resesyon kaygısını öne süren ekonomistler, daha fazla sıkılaşmaya muhtaçlık duyulmayacağını ve enflasyonun düşüşe geçeceğini öngörüyor.

Chicago Fed’ten yayınlanan araştırma raporunda, “Üretim ve enflasyon üzerindeki tesirlerin çoğunluğu halihazırda oluşmuş olsa da, hâlihazırda uygulanan siyaset sıkılaştırmasının önümüzdeki çeyreklerde daha fazla kısıtlama yaratacağını ve gerçek brüt gelir seviyesi üzerinde yaklaşık yüzde 3 puanlık aşağı taraflı bir baskı oluşturacağını varsayım ediyoruz. yerli hasıla (GSYİH) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) seviyesinde 2,5 puan” denildi.

Düşen enflasyon ve direnç kazanan iktisat sonucunda, global finans piyasalarında risk alınmaya başlayacağı gündemde. Chicago Fed ekonomistleri, bilhassa kripto para üzere varlıkların daha fazla ön plana çıkacağını düşünüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap