ChatGPT Mucidinin Yatırımcıları Gözünden Tanıyan Kripto Para Projesi “Worldcoin” Ortalığı Karıştırdı: Pekala Kim Haklı?

ChatGPT Mucidinin Yatırımcıları Gözünden Tanıyan Kripto Para Projesi “Worldcoin” Ortalığı Karıştırdı: Pekala Kim Haklı?

Paylaş
BTC Piyasası: ChatGPT Mucidinin Yatırımcıları Gözünden Tanıyan Kripto Para Projesi “Worldcoin” Ortalığı Karıştırdı: Pekala Kim Haklı?

ChatGPT ve DALL-E üzere yapay zekâ araçlarını hayatımıza kazandıran Open AI CEO’su Sam Altman, geçtiğimiz hafta kripto para topluluğuna sert bir giriş yaptı. “Worldcoin” (WLD) isimli bir altcoin piyasaya süren Altman, bugüne kadarki en yenilikçi teknolojilerinden bir adedine daha imza atmış oldu. Ancak Worldcoin projesi, daha bir haftalık olmasına karşın tartışmaların odak noktasına yerleşmiş durumda. Bu içeriğimizde, Worldcoin projesi ile ilgili her şeye yakından bakacağız.

Sam Altman ve ortağı Alex Blania, Worldcoin için “Tools For Humanity” isimli yeni bir şirket kurdular. Bu şirketin emeli, Worldcoin projesi ile dünyanın en büyük kimlik ve finans ağını oluşturmak. Biyometrik bilgilere odaklanan proje ile gerçek beşerlerle yapay zekâdan güç alan makineler ortasında net bir halde ayrım yapabilen, global bir kimlik doğrulama sistemi oluşturulmak isteniyor. Tools For Humanity, bu projeyi gerçekleştirebilmek için de Orb isimli bir küre tasarladı.

Dünyanın dört bir yanına dağılacak Orb isimli küre işte bu türlü görünüyor:

BTC Piyasası: ChatGPT Mucidinin Yatırımcıları Gözünden Tanıyan Kripto Para Projesi "Worldcoin" Ortalığı Karıştırdı: Pekala Kim Haklı? 1

Sam Altman ile ortağının geliştirdiği yüzlerce adet Orb, krom kaplamasıyla bir yerde çabucak dikkat çekebilen bir eser. Eserin gayesi ise insanların irisleri başta olmak üzere, biyometrik bilgilerini kayıt altına almak. Artık bunu biraz açalım:

Orb’un sahip olduğu sensörler, yüzünü okutan bir insanın iris ve başka yüz özelliklerini kodluyor. Her beşere özel olarak oluşan kodlama, blok zincir teknolojisi sayesinde kayıt altına alınıyor. Aslında NFT’lere emsal bir yapıdan bahsediyoruz. Bir Orb’a yüzünüzü taratırsanız, o kodlamanın yalnızca size ilişkin olduğu blok zincir ağına ekleniyor. Üstelik toplumsal medya platformları üzere internet mecraları da bu bilgilere ulaşabiliyor. Sam Altman ve Alex Blania, bu sayede ultra gerçekçi yapay zekâ teknolojilerinin, insanları taklit etme mümkünlüğünün kalmayacağına inanıyor. Bunun teknik olarak gerçek olduğunu söylemek mümkün. Lakin…

İris ve yüzünüzün öbür bölgelerini Orb’a kaydetmeniz halinde para kazanıyorsunuz!

BTC Piyasası: ChatGPT Mucidinin Yatırımcıları Gözünden Tanıyan Kripto Para Projesi "Worldcoin" Ortalığı Karıştırdı: Pekala Kim Haklı? 2

*Cihazın üzerinde bulunan, iris ve yüzünüzün öteki bölgelerini kaydeden sensörler.

Buraya kadar anlattıklarımız ilginizi çekmiş olabilir. Aslında haklısınız. Zira global bir kimlik doğrulama sisteminden bahsediyoruz. Üstelik bu sistemde insan bedeninin en özel yapılarından olan iris bulunuyor. Dışarıdan bakıldığı vakit bu türlü bir teknolojinin sahiden ihtilal yaratacağı düşünülüyor olabilir. Lakin baş karıştıran durumlar var. Örneğin; Sam Altman, gidip Orb’a yüzünüzü okutmanız karşılığında size para teklif ediyor. Yüzünü kodlatan her birey, belli ölçüde (heveslendirmemek ismine sayı paylaşmıyoruz) ödeme yapılıyor. Yapılan açıklamalara nazaran şu ana kadar 2 milyondan fazla birey, bu sisteme kayıt yaptırdı.

Orb iris kayıt sistemi, şu ana kadar 27 ülkede test edildi!

Orb isimli aygıtlar, harici bireyler aracılığıyla insanlara ulaşıyor. Worldcoin’in internet sitesinde bulunan bir kısım üzerinden kayıt yaptıran ve kendilerine Orb gönderilen bireyler, “operatör” olarak anılıyorlar ve her kayıt için de komite ödemesi alıyorlar. Alex Blania tarafından yapılan açıklamaya nazaran sistem, şu an için ortalarında Norveç, Sudan, Kenya ve Şili üzere yerlerin de olduğu 27 ülkede test edildi. Dünya Bankası bilgilerine nazaran bu ülkelerin yarısı kadarı, 14 tanesi “gelişmekte olan ülke” statüsündeydi. 

Gelelim bu etkileyici teknoloji ile ilgili tartışmalara

BTC Piyasası: ChatGPT Mucidinin Yatırımcıları Gözünden Tanıyan Kripto Para Projesi "Worldcoin" Ortalığı Karıştırdı: Pekala Kim Haklı? 3

Biyometrik bilgiler, siber güvenliğin sağlanması için kritik ehemmiyet arz ediyor. Yüz tanıma sistemleri ile parmak izi okuyucuların güvenliği sağlama noktasında ne kadar tesirli olduklarını esasen biliyoruz. Fakat burada data güvenliğinin nasıl sağlanacağı tartışmaları patlak veriyor. Sonuç olarak Open AI, bundan birkaç ay evvel hacklenen bir şirket. Şunu çabucak söyleyelim; Tools For Humanity, çekilen fotoğrafların saklanmadığını, kişiye özel kodlamanın saklandığını ifade ediyor. Tabi buna inanıp inanmamak, bireylerin kendi tercihi.

Uzmanlar, biyometrik bilgiler ile ilgili olarak uzun vakittir ikazlar yapıyorlar. Ünlü bir yazılımcı olan, geçmişte CIA için de çalışan Edward Snowden, biyometrik bilgiler ile ilgili şu sözleri kullanmıştı: Gözbebeklerini kataloglamayın. Dolandırıcılığı önlemek için biyometri kullanmayın. Aslında, biyometriyi hiçbir şey için kullanmayın.

BTC Piyasası: ChatGPT Mucidinin Yatırımcıları Gözünden Tanıyan Kripto Para Projesi "Worldcoin" Ortalığı Karıştırdı: Pekala Kim Haklı? 4

*Edward Snowden

Dünyanın en düzgün üniversiteleri ortasında gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ise Worldcoin grubuna katiyetle güvenmiyor. Bugüne kadar yüzünü kaydettiren bireyleri kapsayan bir araştırmada, irislerini kaydettiren insanların, ne emelle bunu yaptığını bile bilmedikleri ortaya çıktı. Ayrıyeten MIT’ye nazaran grup, aldatıcı pazarlama uygulamaları yürütüyordu. Alex Blania, MIT tarafından gündeme getirilen argümanları reddetti.

Peki beşerler, en özel biyometrik datalarını nasıl öbürleri ile paylaşabiliyorlar?

Orb’a kayıt yaptırmak epey kolay. Telefonunuza yüklediğiniz uygulamadaki QR kod ile Orb ortasında eşleştirme yapılıyor. Sonra da biyometrik bilgiler kayıt altına alınıyor. Tüm bunlar birkaç dakika sürüyor. İşte sistemin insanları cezbetmesini sağlayan temel nedenlerden biri bu. Sistem çok kolay işliyor. Üstelik bunun sonucunda para da alınıyor. İris kaydını yaptıran insanlara neden bunu yaptıkları sorulduğunda, yalnızca kripto varlıklara inandığı için bu işe girenler olduğu tespit edildi. Bazıları ise Sam Altman hayranı olduğunu, ondan zarar gelmeyeceğini söylüyor…

Peki siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap