ChatGPT kurucusu, kripto projesi Worldcoin’i piyasaya sürdü

ChatGPT kurucusu, kripto projesi Worldcoin’i piyasaya sürdü

Paylaş
BTC Piyasası: ChatGPT kurucusu, kripto projesi Worldcoin’i piyasaya sürdü

Investing.com – OpenAI CEO’su Sam Altman’ın kurucu ortaklarından olduğu dijital kimlik ve kripto ödeme dalı odaklı proje Worldcoin’in lansmanı gerçekleşti. 

Yaklaşık 3 yıl süren çalışmaların akabinde piyasa sürülen Worldcoin projesi, yapay zeka ile kripto sanayisini birbirine bağlama maksadı taşıyor. Kripto bölümünde son vakitlerde öne çıkan dijital kimlik konusuna odaklanılan projede daha evvel gibisi görülmemiş bir teknoloji kullanılacak. Buna nazaran Worldcoin projesinde kullanıcıların dijital kimlikleri oluşturulurken göz bebeklerini tarayan ve “Orb” ismi verilen bir aygıt kullanılacak. Böylelikle kullanıcılar, World ID olarak tanımlanan kişilik ispatına sahip olacak. 

Worldcoin projesi geliştiricileri, yapay zeka eseriyle beşerler tarafından geliştirilen içeriklerin ayrımının son derece sıkıntı olduğu bu devirde dijital doğrulamanın kritik ehemmiyete sahip olduğunu lisana getirdi. 

Proje lansmanıyla birlikte OP Mainnet isimli Blockchain ağı da duyuruldu. Ayrıyeten projenin mahallî varlığı Worldcoin’in birinci dağıtımı dijital kimliğini alan kullanıcılara dağıtıldı. Grup, Orb taramasının daha fazla ülkede yapılabilmesi için uğraş ediyor.

Worldcoin projesi kimi ülkelerde reaksiyonla karşılaştı

Bununla birlikte proje, insanları eşsiz bir prosedürle kayıt altına aldığı için Endonezya, Şili ve Gana üzere ülkelerde reaksiyonla karşılaştı. Lansman öncesinde çeşitli baskılara ve dava süreçlerine maruz kalan projenin kendisini mevcut global düzenleyici ortama nasıl kabul ettireceği ise bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. O denli ki proje, şu an ABD’de geçerli değil. Şirketin kurucu ortakları, ABD’de düzenleyici netliğinin eksikliğine dem vurarak projenin ABD’de başlatılamaması nedeniyle bu eksikliği bir utanç olarak yorumladı.

Sam Altman, yapay zeka dalı için düzenleme talep etti

Sam Altman, Bloomberg’e verdiği röportajda yapay zeka heyecanının Worldcoin ile daha fazla artacağını argüman etti. Mayıs ayında ABD Senato’sunda konuşan Altman, ülkede kripto düzenlemelerinin rasyonel bir yer oturtulacağına yönelik inancını koruduğu söyledi, ayrıyeten Senato’da yapay zeka düzenlemesinin de gündeme alınmasını talep etti.

Projenin resmi web sitesinde belirtildiği üzere şu an Worldcoin, dünya çapında 2 milyon kullanıcıya ulaştı. Bilhassa Japonya ve Güney Kore’den iştirakler dikkat çekiyor. Bu süreçte iki değerli sorun yaşayan proje; birtakım operatörlerde oturum açma bilgilerinin çalınması ve World ID’lerin karaborsada satışı üzere meseleler yaşadı. Bunun akabinde geliştiriciler, bu olumsuz olayların tesirinin düşük kaldığını, lakin güvenlik düzeyinin yükseltildiği duyurdu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap