Chainalysis Açıkladı! Kripto Alanında Çarpıcı Türkiye Gerçeği

Chainalysis Açıkladı! Kripto Alanında Çarpıcı Türkiye Gerçeği

Paylaş
BTC Piyasası: Chainalysis Açıkladı! Kripto Alanında Çarpıcı Türkiye Gerçeği

Chainalysis tarafından bugün kıymetli bir rapor açıklandı. Rapor kripto alanında bilhassa Orta ve Güney Asya ve Okyanusya (CSAO) etrafına bakıyor. Lakin raporun içerisinde yer alan bir grafik çok çarpıcı bir Türkiye gerçeğini açığa çıkarıyor. Ayrıntılara bakalım.

Kripto raporunda Türkiye gerçeği

Orta ve Güney Asya ve Okyanusya (CSAO) dünyanın en dinamik ve büyüleyici kripto para piyasalarından biri olarak ortaya çıkıyor. CSAO, ham süreç hacmi açısından global olarak üçüncü en büyük kripto pazarı olarak yer alıyor. Başka taratfan tabandan benimsenmesiyle de öne çıkıyor. Hindistan, incelenen devirde iddiası 268,9 milyar dolar kripto varlığı alarak süreç hacminde başı çekiyor.

BTC Piyasası: Chainalysis Açıkladı! Kripto Alanında Çarpıcı Türkiye Gerçeği 1

Raporda çarpıcı bir Türkiye gerçeği var. Rapora nazaran Türkiye 150 milyar doları aşan bir kripto süreç hacmine sahip. Süreç hacmi sahiden de devasa bir sayıya işaret ediyor. Buna nazaran bu durum tıpkı vakitte Türkiye’de Bitcoin ve altcoinlerin ne kadar benimsendiğinin de bir göstergesi durumunda.

BTC Piyasası: Chainalysis Açıkladı! Kripto Alanında Çarpıcı Türkiye Gerçeği 2

Raporda başka ayrıntılar

Rapor bilhassa CSAO bölgesine odaklandığı için oradaki ülkeleri temele alıyor. Buna nazaran raporda Global Kripto Benimseme Endeksine atıf var. Birinci on ülkenin altısı bu bölgede yer alıyor. Hindistan (1), Vietnam (3), Filipinler (6), Endonezya (7), Pakistan (8) ve Tayland (10). Ayrıyeten DeFi, bir evvelki yıl %35,2 iken Temmuz 2022 ile Haziran 2023 ortasında bölgesel süreç hacminin yaklaşık %55,8’ini oluşturarak CSAO’da öne çıkmış durumda.

BTC Piyasası: Chainalysis Açıkladı! Kripto Alanında Çarpıcı Türkiye Gerçeği 3

Bununla birlikte, kripto para ünitesinin benimsenmesi kelam konusu olduğunda CSAO bir monolit değil. Çeşitli faktörler farklı CSAO ülkelerinde benimsenmeyi teşvik ediyor. Ayrıyeten farklı kripto para ünitesi hizmetleri için farklı kullanım oranlarıyla sonuçlanıyor. Merkezi borsalar bu ülkelerdeki web trafiğini domine eiyor. Ayrıyeten farklılıklar da ortaya çıkıyor. Örneğin, Filipinler’de oyun ve talih oyunları platformlarına giden değerli bir kripto web trafiği var. Öbür taraftan Pakistan ve Vietnam üzere ülkeler, bilhassa daha sıkı sermaye denetimlerine sahip pazarlarda P2P borsalarına daha fazla güveniyor.

İki benimseme şoförünün incelenmesi: Filipinler ve Pakistan

Filipinler’de Axie Infinity oyna-kazan oyunu kripto paranın benimsenmesini hızlandırdı. Oyun cümbüş, yarar ve toplumsal irtibatlar sağlayarak demografik özellikler ortasında popülerlik kazandı. Filipinler, Axie Infinity web trafiğinin %28,3’lük kıymetli bir kısmını oluşturuyor. Başka taraftan Bitcoin ve altcoin süreç hacminin artmasına neden oluyor. Bununla birlikte, oyunun başarısı kripto paranın daha geniş kitleler tarafından benimsenmesinin önünü açtı. Böylelikle birçok Filipinli artık çeşitli altcoin kullanımları için cüzdanlara sahip.

BTC Piyasası: Chainalysis Açıkladı! Kripto Alanında Çarpıcı Türkiye Gerçeği 4

Pakistan’da, yüksek enflasyon ve para ünitesindeki devalüasyonun ortasında servet müdafaa muhtaçlığı kripto kullanımını artırdı. Ülkenin kuvvetli ekonomik şartları tasarrufları süratli erozyona açık hale getirdi ve klasik yatırım seçenekleri aksadı. Pakistan vatandaşları ayrıyeten fizikî döviz tutma konusunda da kısıtlamalarla karşı karşıya. Buna nazaran bu durum btcpiyasasi.com olarak baktığımızda stablecoinleri ve kriptoyu bir gereklilik haline getiriyor. Pakistan’da kripto ticareti resmen yasaklanmış olsa da, daha fazla büyümeyi kolaylaştırabilecek düzenlemeye yönelik potansiyel ilerleme işaretleri var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap