CFTC Başkanı’ndan Kripto Para Düzenlemeleri ve ICO Açıklaması: “Tek Risk, Küresel Bir Stablecoin”

CFTC Başkanı’ndan Kripto Para Düzenlemeleri ve ICO Açıklaması: “Tek Risk, Küresel Bir Stablecoin”

Paylaş
CFTC Başkanı’ndan Kripto Para Düzenlemeleri ve ICO Açıklaması: “Tek Risk, Küresel Bir Stablecoin”

Harvard Üniversitesi’ndeki John F. Kennedy Hükümet Okulu’nda finansal düzenlemeler üzereine yapılan bir konuşmada, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Heath Tarbert, CFTC’nin dijital varlık düzenlemelerindeki rolünü, yargı yetkisinin CFTC ile SEC arasında nasıl ayrıldığını ve kripto paralarla ilgili oluşabilecek yasal riskleri anlattı.

Tarbert konuşmasında, küresel bir stablecoin olasılığı dışında başka bir sistemik riskin sorun olmadığını söyledi. Ayrıca Finansal İstikrar Kurulu’nun dijital varlıklar konusunda çok sayıda görüşme yaptığını ve kripto paraların büyük bir çoğunluğuyla ilgili bazı önemli sorunların belirlendiğini açıkladı.

Gündeme Getirilen Konular

Tarbert’in gündeme getirdiği ilk sorun, CFTC, FinCEN (Mali Suçları Uygulama Ağı) ve SEC tarafından daha önce de belirtildiği gibi, kripto paranın kara para aklamada ve terör finansmanlığında kullanılmaya oldukça müsait olduğuydu. Söz konusu açıklamada ABD’deki regüle edilmiş kuruluşların kara para aklama karşıtı yasalara ve Vatanseverlik Yasasına uymaları gerektiğini belirtti. Tarbert’in değindiği ikinci konu, yatırımcıların korunmasıydı:

“İnsanların kripto para çıkarttığı ICO’lar, dolandırıcılıktan başka bir şey olmayabilir.”

Yargı yetkisinin çeşitli düzenleyici kurumlar arasında nasıl ayrıldığına ilişkili olarak ise, emtiaların CTFC’nin yargı yetkisine girdiğini ve dolandırıcılık ve hileli yönlendirme söz konusu olduğunda yürütme yetkisine sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca, emtialar üzerindeki vadeli işlemlerde de CFTC’nin hem düzenleyici hem de yaptırım yetkisine sahip olduğunu söyledi:

“Eğer yalnızca bir emtia ise, düzenleyici yetkimiz olmayabilir ancak yürütme yetkimiz var. Eğer vadeli işlem borsasında olmayan bir emtia piyasasında dolandırıcılık gerçekleşiyorsa, yine de vadeli işlem piyasalarının istikrarını etkileyebilir.”

Onlara kayıtlı olmayan bir kripto para borsasında yaşanabilecek dolandırıcılık ve manipülasyon sonrası borsayı inceleyebileceklerini, kayıtlı olmamasının çok önemli olmadığını da ekledi. Tarbert ayrıca, “emtia” kavramının çok geniş olduğunu söyledi.

Bunun yanında, teknik olarak, menkul değerlerin de emtia olduğunu, ancak menkul değerlerle SEC’in ilgilendiğini belirtti. Ancak, bir istisna olarak, eğer söz konusu emtia vadeli işlemli menkul değer ise SEC ile CFTC’nin beraber çalıştığını ekledi.

Tarbert, ikisi arasındaki farkı, esas olarak yatırım yapılan malın değerinin nasıl belirlendiğini şöyle açıkladı: biri kendiliğinden bir değer biriktirme aracıdır, diğerinin değeri başkalarının çabasıyla belirlenir.

“Normalde işler bundan daha karışık fakat genel durum bu.”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap