Çarpıcı Piyasa Verileri, Bitcoin’i Satın Alma İşleminin Daha Yeni Başladığını Gösteriyor

Çarpıcı Piyasa Verileri, Bitcoin’i Satın Alma İşleminin Daha Yeni Başladığını Gösteriyor

Paylaş
Çarpıcı Piyasa Verileri, Bitcoin’i Satın Alma İşleminin Daha Yeni Başladığını Gösteriyor

Kriptokoin – Hem vadeli işlemlerde hem de spot piyasalarda önemli metriklerde meydana gelen ani bir sıçrama, Bitcoin’in son rallisinin arkasındaki güç ve kurumsal sponsorluğu gösteriyor.

Beş günlük ralli, Bitcoin’in 2 Ocak’ta 6.900 dolardan başlayıp 7 Ocak’ta 8.440 dolara ulaşarak Bitcoin’in yüzde 16’dan fazla fiyat ve piyasa değerinde 15 milyar dolar artışı gördü. Boğalar, BTC’nin piyasa yapısını yukarı yönlü bir bin dolarlık ralli şeklinde kırdığı 18 Aralık’tan bu yana gidişata hakim durumda.

Vadeli İşlemler, Spot Veriler Teknik Olarak Aşırı UzamayaRağmen BTC İçin Umut Verici Görünüyor

Geçen yılın Haziran ayından bu yana, tüm Bitcoin piyasasındaişlem hacmi ve volatilite azalıyor ve bu da uzun bir boğa koşusunun kısa vadelibeklentileri konusunda şüphe uyandırıyor. Ancak son gelişmeler bunudeğiştirebilir.

Bitcoin türevleri için yerleşik kurumsal mekânlar olarak Bitcoin’in fiyat hareketleri üzerinde hayati bir etkiye sahip olduğu düşünülen iki mekan olan Bakkt ve CME Group’ta açık pozisyon ve ticaret hacimlerinde çarpıcı bir artış oldu.

Salı günü, her iki borsa da aylık BTC vadeli işlempiyasalarında yüzde 50 veya daha fazla açık pozisyon odaklı artış gördü,Bitcoin 8.000 dolarlık işareti patladı ve 8.440 dolar oldu. Bu, katılımcılarınpiyasaya yeni sözleşmeler şeklinde eklenmesi ve fiyat artışının yanı sıragörülen – agresif alımın bir göstergesi olarak kabul edilebileceğine işretediyor.

Her iki pazar da hacimde önemli artışlar gördü, CME Salı günü neredeyse 500 milyon $ ‘a ulaştı. Bakkt da aynı eğilimi gördü ve aylık kontratını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 49.6 milyon $’a yaklaşarak 40,7 milyon $ seviyesine taşıdı.

Spot hacimler de Ekim sonundan bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı. Ticaret hacimlerini “sahte” veya “ekonomik olmayan” etkinlikle ölçen Bitwise’a göre, Salı günü spot piyasada yaklaşık 1,5 milyar dolarlık Bitcoin’in el değiştirdiği ifade edildi.

Son ralli sırasında da volatilite arttı. Bitcoin’in dahayüksek veya daha düşük bir eğilim göstermeye devam edebileceğine ve birkonsolidasyonda durgunlaşmayacağına dair başka bir işaretti bu. Mevcut yüzde 40seviyesinde volatilite, Bitcoin’in üç ayda yaklaşık 10.000 dolar (yüzde 260artış) gerçekleştirdiği 2019’un ilk yarısında görülen seviyelere yakın değildi.

Çeşitli teknik göstergeler, Bitcoin’in son rallisinden sonra ve bir geri çekilme nedeniyle fazla genişletilebileceğini öne sürse de, vadeli işlemlerde ve spot ticaretteki ani artışlar, yaklaşan bir boğa piyasasının bir taşıyıcısı olabilir.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap