Cardano merakla beklenen Hydra protokolünü piyasaya sürdü

Cardano merakla beklenen Hydra protokolünü piyasaya sürdü

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Cardano merakla beklenen Hydra protokolünü piyasaya sürdü

Investing.com – Cardano ağında katman-2 protokolü olarak çalışacak olan Hydra protokolü yayına alındı.

Cardano ağının genişlemesi konusunda büyük umutlar bağlanan Hydra, uzun bir müddettir geliştirme basamağındaydı. Nihayetinde yayına alınan Hydra ile akıllı kontrat platformunun artık daha fazla süreç yapma kabiliyetine kavuşması bekleniyor. Cardano ağı için bir dönüm noktası olarak görülen bu lansmanın akabinde ağın lokal kripto para ünitesi reaksiyonsuz kaldı.

Kripto yatırımcıları ağ için son derece değerli olan bu gelişmeyi neredeyse hiç fiyatlamadı. ADA fiyatı, bu hafta 0,4 doların altında süreç görmeye başladıktan sonra 0,38 – 0,39 dolarlık dar bantta yatay kaldı. Lakin piyasa yorumcuları, bu gelişmenin kripto varlığın uzun vadeli yükselişini destekleyeceği istikametinde fikir yürütüyor. Çünkü Hydra’nın kullanımı arttıkça ADA talebinin de hakikat orantılı olarak artıracağı kanısıyla bu gelişmenin token fiyatına olumlu yansıyacağı kestirim ediliyor.

Cardano, gelişiminin yavaş olduğunu konusunda eleştiriliyor

Diğer yandan en eski katman-1 ağlarından biri olan Cardano, sağlam ve inançlı bir Blockchain ağı manzarası verse de birden fazla vakit gelişimde yavaş kaldığı gerekçesiyle tenkitlere maruz kaldı. Bu anlayış, her ne kadar Cardano geliştirici kümesinin yol haritasında emin adımlarla ilerlemesine karşın ADA fiyatındaki yükselişe mahzur oldu.

Cardano, geçen yıl Alonzo güncellemesiyle ağın kapısını merkezsiz uygulamalara açtı ve piyasaya Ethereum’un rakibi olduğunu tekrar hatırlattı. Lakin o günden bu yana ağdaki dApps aktivitesi beklenen yükselişe ulaşmadı. DeFiLlama datalarına nazaran Cardano’daki projelere aktarılan toplam bedel (TVL) 152 milyon dolar düzeyindeyken Ethereum ağındaki TVL, 28 milyar dolar civarında.

Bu da iki ağa ortasında büyük bir uçurum olduğunun en büyük ispatı. Bu farkın açılmasındaki en büyük nedenlerden biri ise Ethereum’un bir akıllı kontrat ağı olarak geliştirilmesine rağmen Cardano ağının bu özelliğe yıllar sonra kavuşması gösterilebilir.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap