Cardano kurucusu, SEC’in kripto baskısıyla ilgili farklı bir tez ortaya attı

Cardano kurucusu, SEC’in kripto baskısıyla ilgili farklı bir tez ortaya attı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Cardano kurucusu, SEC’in kripto baskısıyla ilgili farklı bir tez ortaya attı

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), Haziran ayında Binance ve Coinbase’e dava açarken Cardano da dahil olmak üzere birçok altcoin’i menkul kıymet olarak tanımladı. 

Yüksek piyasa bedeline sahip altcoin’leri olumsuz etkileyen bu etiketlemenin akabinde sert reaksiyon gösteren Cardano kurucusu Charles Hoskinson, mevzuyu gündeminden düşürmüyor. Son olarak bir Youtube kanalına konuk olan Hoskinson, SEC kaynaklı belirsizlik ortamında  düzenleyici kurumun kripto kesimine yönelik baskısının perde gerisinde farklı dinamiklerin olduğunu tez etti. Charles Hoskinson, ayrıyeten ADA’nın düzenleyicilerin odak noktası olduğuna inanmıyor. 

Charles Hoskinson’dan SEC eleştirisi

Cardano kurucusu, katıldığı Youtube röportajında SEC’in kripto dalını neden baskı altına almaya çalıştığı konusunda şahsi fikirlerini paylaştı. Hoskinson, SEC’in aslında direkt Cardano’yu amacına aldığını düşünmediğini ABD’nin kripto para borsalarını dizginlemek ismine aldığı aksiyonda kripto para ünitesinin ortada kaldığını söyledi. Cardano kurucusu, ayrıyeten SEC’in hareketlerinin siyasi olarak gördüğünü söylerken hareketin ABD Menkul Değerler Yasası ile ilgili olduğuna inanmıyor. 

İddialarını bir adım öteye taşıyan Charles Hoskinson, kurulan baskıyı FTX’in çöküşünün akabinde Sam Bankman-Fried’den yüksek ölçülü bağışlar alan demokratların isimlerini temizleme gayreti olarak görüyor. 

Cardano kurusucu, kripto kesimine yönelik siyasi olarak gördüğü baskının ABD iktisadının gelişmekte olan son derece değerli bir dalına ziyan vermesinin göz arkası edildiğini de söyledi ve şimdiden katma kıymet yaratma potansiyeline sahip birkaç girişimcinin ülkeyi terkettiğinin altını çizdi.

Cardano’da (ADA) son durum

Cardano, Haziran ayında SEC’in kripto dalını kaosa sürüklediği dava gelişmesinden en çok ziyan gören kripto para ünitesi oldu. O devir %30’un üzerinde bedel kaybı gören ADA, 2021 yılından bu yana görülmeyen bir düzey olan 0,22 dolara kadar geriledi. Lakin taban düzeylerden gelen alımlar kayıpların telafi edilmesinde yardımcı oldu. 

Temmuz ayında tarafını tekrar üst çeviren kripto para, 0,38 dolara kadar yükselerek SEC kaynaklı kayıplarını kısa bir mühlet telafi etse de bu noktada kalmayı başaramadı. Ağustos ayına girildiğinde ise yine düşüş trendine giren ADA, son toplu satışların tesiriyle bu ay %15 kıymet kaybıyla 0,26 dolar düzeyinde hareket ediyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap