Cardano, ağ etkinliğindeki artışla birlikte toparlanıyor 

Cardano, ağ etkinliğindeki artışla birlikte toparlanıyor 

Paylaş
BTC Piyasası: Cardano, ağ etkinliğindeki artışla birlikte toparlanıyor 

Investing.com – Cardano, 1 dolar desteğini kaybettikten sonra dün 0,81 dolarda dip gördü. Dip seviyelerden hızlı bir geri dönüşe başlayan ADA, bugün yüzde 8 artışla 0,93 dolara kadar yükselirken yeniden 30 milyar dolar piyasa değerinin üzerine çıktı.

Diğer yandan Cardano ağındaki adreslerde de son günlerde aktivite artışı söz konusu. Santiment verilerine göre 10.000 ile 100.000 ADA coin bulunduran yatırımcı adresleri yılbaşından bu yana varlıklarını yüzde 6 oranında artırdı. Diğer yandan 100.000’in üzerinde ADA tutan yatırımcıların ise son 3 aylık zaman diliminde satışta olduğunu görülüyor.

Daha büyük ADA sahiplerinin son 3 ayda portföylerindeki kripto varlıkların toplam arza oranı, yüzde 37’den yüzde 17’ye çekildi. Daha aktif olan bir alt gruptan gelen alımlar ise bu satışları dengelemekte eksik kaldı. Yine de bu durum, ADA sermayesinin tabana yayılması şeklinde de yorumlanabilir.

Cardano (ADA), Eylül 2021 döneminde 3 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaştıktan sonra şu anki fiyatına göre yüzde 70 oranında değer kaybı yaşadı. Son raporlara göre ADA balinalarının portföylerini boşaltması, bu düşüşte önemli bir faktör olarak görülüyor. Bir alt kategoride alımların devam etmesi ise şu ana kadar düşüş trendini kırmak için yeterli hacme ulaşamadı.

ADA coin üzerinde baskı oluşturan diğer bir faktör olarak ise vadeli işlemlerin gerçekleştiği büyük kripto borsalarındaki ADA satış pozisyonlarındaki artış olarak görülebilir. Son raporlar vadeli işlemlerde ADA kısa pozisyonlarının yoğunlaştığını gösteriyor. Olası bir sıçrama durumunda bu pozisyonların tasfiye olması, satış baskısının azalması olarak ortaya çıkabilir.

Cardano ağı DeFi endüstrisinde ne durumda?

Cardano ağındaki akıllı sözleşme platformlarında kilitli toplam değer ise bugün 126 milyon dolar olarak gözüküyor. Geçen hafta 130 milyon doların hemen altında seyreden fonlar, dün 115 milyon dolara düştükten sonra bugün Cardano ağındaki kilitli fonlarda bir artış söz konusu. 

Cardano ağındaki DeFi platformları arasında SundaeSwap, toplam fonların yüzde 98’ine sahip olmasıyla ağda önemli bir ağırlığa sahip. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap