CANLI: FED Lideri Konuşuyor! Bitcoin ve Altın İçin Dikkat!

CANLI: FED Lideri Konuşuyor! Bitcoin ve Altın İçin Dikkat!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: CANLI: FED Lideri Konuşuyor! Bitcoin ve Altın İçin Dikkat!

Fed bugün faiz kararını açıkladı. Faizde 25 baz puan artışa gitti. Sonrasında ise FED lideri Jerome Powell açıklamalar yaptı. Açıklamalara ve Bitcoin fiyatını nasıl etkilediğine bakıyoruz.

FED Liderinin açıklamaları

Para piyasaları FED liderinin açıklamalarını merakla bekliyordu. Buna nazaran FED, siyaset faizini beklentiler doğrultusunda hareket ederek artırdı. Artış 25 baz puan halinde gerçekleşti. Bu artışla son 22 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,50 aralığı gelmiş oldu. Powell karar sonrası açıklamalar yaptı. Powell enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarının altını çizdi. Ayrıyeten, gelecekteki faiz artışlarının bilgiye bağlı olacağını belirtti. Lider “Eylül’de gelen bilgilere bağlı olarak faiz artırabiliriz ya da pas geçebiliriz” diye konuştu.

Ulaş Utku Bozdoğan: CANLI: FED Lideri Konuşuyor! Bitcoin ve Altın İçin Dikkat! 1

FED liderinin açıklamalarına bakıldığında önümüzdeki periyot için bir karar alınmadığını belirtti. Öteki taraftan birtakım kesimlerde sıkılaştırmanın tesirlerinin net bir halde ortaya çıktığını belirtiyor. Powell ayrıyeten enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği belirtiyor. Buna nazaran “Son göstergeler iktisat aktivitenin ölçülü bir süratte genişlediğini işaret ediyor” değerlendirmesini yaptı. Kararların toplantıdan toplantıya alındığının altını çizen Powell bilgilerin uygun geldiğini lakin şimdi %2’lik gayeye ulaşmak için önlerinde yol olduğunu söz ediyor.

Powell’ın açıklamaları sonrası Altın, Bitcoin ve Dolar

Herkes Powell’ın açıklamaları sonrası Altın, Bitcoin ve dolara odaklanmış durumda. Kripto paraların amiral gemisi Bitcoin açıklama sonrası sabit hareket ediyor. Yazıyı yazarken Bitcoin fiyatına baktığımızda BTC’nin 29.450 dolar düzeyinden süreç gördüğünü görüyoruz. Buna nazaran Bitcoin faiz kararına bir artışla reaksiyon vermiş durumda. Artış %0.5 formunda.

Ulaş Utku Bozdoğan: CANLI: FED Lideri Konuşuyor! Bitcoin ve Altın İçin Dikkat! 2

Btcpiyasasi.com olarak altın fiyatına baktığımızda altının ons fiyatı 1.975 dolar düzeylerinden süreç görüyor. Artış %0.5 formunda. Başka taraftan dolar endeksine baktığımızda bir ölçü düşüşün olduğunu görüyoruz.  Buna nazaran dolar endeksi 100.7 düzeyine inmiş durumda. Geçen ay FED faiz artışlarına orta veren bir yaklaşım içerisine girmişti. Fakat sonraki periyotta bir artış gelip gelmeyeceği konusunu Temmuz ayında net bir biçimde görmüş olduk. Piyasanın beklentisi ise Temmuz ayında faiz artışı olacağı istikametindeydi. Artık Temmuz ayındaki toplantı sonrası karar ile durum netleşmiş oldu. Bundan sonraki siyasete işin yaklaşımı ise ilerleyen vakit dilimlerinde net bir halde göreceğiz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap