Büyük Zafer Sonrası Borsalara Bitcoin Yığılıyor! Satış mı Gelecek?

Büyük Zafer Sonrası Borsalara Bitcoin Yığılıyor! Satış mı Gelecek?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Zafer Sonrası Borsalara Bitcoin Yığılıyor! Satış mı Gelecek?

Bitcoin (BTC) dün, neredeyse %7’lik güçlü bir yükselişe şahit oldu ve uzun müddettir devam eden sakin performansını kırdı. Bu ani yükseliş, kripto para alanında yükseliş hissini tekrar canlandırdı ve ABD Bölge Mahkemesi’nin ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı verdiği savaşta Grayscale Investments’ı destekleyen kararına bağlandı. Bu sonucun akabinde, birtakım bilgiler, borsalara aktarılan Bitcoin ölçüsünün yükseliş yaşadığını ortaya koydu. İşte detaylar…

Grayscale zaferi ile birlikte Bitcoin topluluğu coştu

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Bölge Mahkemesi’nin kararı SEC’i, Grayscale’in mevcut Bitcoin Trust’ını tam teşekküllü bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme teklifini reddeden evvelki kararının kapsamlı bir incelemesini başlatmaya zorladı. Bu dönüm noktası niteliğindeki gelişme kripto para piyasalarına yeni bir canlılık getirdi, çünkü piyasa iştirakçileri bir Bitcoin ETF’sinin potansiyel onayını ana akım kripto paranın benimsenmesi için çok kıymetli bir an olarak görüyor. Lakin, hakim olan iyimserliğin ortasında, tecrübeli yatırımcılar ve analistler dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Zafer Sonrası Borsalara Bitcoin Yığılıyor! Satış mı Gelecek? 1

BTC’nin pahasındaki artışa, vadeli süreç kontratlarında bir artışa işaret eden açık durumda 1 milyar dolarlık şaşırtan bir artış eşlik etti. Ayrıyeten, finansman oranlarının negatif bölgeye kayması ve açığa satışların artması, mevcut piyasa dinamiklerine ek bir karmaşıklık katmanı getiriyor. Mahkeme kararının akabinde piyasada yeni ortaya çıkan yükseliş eğilimi, spekülatif davranışlar ve artan volatilite için olgunlaşmış bir ortamla tezat oluşturuyor. Bu faktörlerin bir ortaya gelmesi, yakın geleceğin umut verici görünmekle birlikte bir belirsizlik havası da taşıdığını gösteriyor. İyimserliğe neden olan birebir faktörler, farklı şartlarda beklenmedik piyasa çalkantılarına katkıda bulunabilir.

Yatırımcılar harekete geçti

Mevcut Bitcoin fiyatının, piyasaya 27.900 dolar civarında giren kısa vadeli yatırımcıların maliyet tabanı ile yakından uyumlu olması bilhassa dikkat alımlı. Fiyat ve yatırımcı hassaslığının bu halde tıpkı hizaya gelmesi, bu aralıktaki hassasiyeti arttırdı ve bu bölgedeki piyasa reaksiyonlarını potansiyel olarak büyüttü. Değerli karar öncesinde, tahlil firması Santiment tarafından takip edilen bilgilere nazaran, 27.400 dolarlık piyasa fiyatıyla 822 milyon dolar kıymetindeki yaklaşık 30.000 BTC, merkezi borsalara bağlı adreslere taşındı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Zafer Sonrası Borsalara Bitcoin Yığılıyor! Satış mı Gelecek? 2

Belki de birtakım traderlar fiyat artışını öngörmüş ve coinleri borsalara taşıyarak evvelden tıpkı duruma hazırlanmıştır. Yatırımcılar çoklukla ellerindeki coinleri likide etmek ya da türev süreçler için marj olarak kullanmak istediklerinde coinlerini borsalara taşırlar. Bu nedenle, borsa girişlerindeki bir artış ekseriyetle fiyat türbülansının habercisi olarak görülür. Santiment, onchain analisti Ali Martinez’in yorumunu aşağıdaki biçimde yineledi:

Bitcoin’in borsa arzı, Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı zaferden çabucak evvel değerli ölçüde arttı. Bu sonucun bir sonucu olarak kripto piyasası kıymetindeki kaçınılmaz artışı bilen güçlerin olduğu epey açık görünüyor.

CryptoQuant: Ortalama giriş, iki ayın en yüksek seviyesinde

Adrese dayalı onchain ölçümleri birtakım sıkıntılarına tabidir. Bu nedenle, bunlardan kesin sonuçlar çıkarmak zordur. Güney Kore merkezli CryptoQuant tarafından takip edilen bilgiler, ortalama girişin yahut süreç başına borsalara aktarılan BTC ölçüsünün, fiyatların 28.000 dolara yükselmesiyle 21 Haziran’dan bu yana en yüksek düzey olan 1,146’ya yükseldiğini gösteriyor. Ortalama girişteki artış, yatırımcıların bir süreçte çok sayıda coin gönderdiğini gösterir ki bu da potansiyel satış baskısının bir ipucudur. Lakin bu defa durum tam olarak bu türlü değil zira ortalama çıkışlar da son iki ayın en yüksek düzeylerine çıktı ve bilhassa spot ticaret sunan borsalarda tutulan net bakiye azaldı. CryptoQuant şunları söyledi:

ABD merkezli spot borsalarda tutulan rezervler azalmaya devam ederken, türev ticareti sunan offshore borsalardaki rezervler artmaya devam ediyor. Bu, türevlerin ve offshore borsaların mevcut fiyat hareketini yönlendirdiğinin bir işaretidir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Zafer Sonrası Borsalara Bitcoin Yığılıyor! Satış mı Gelecek? 3
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap