Büyük yatırımcının Cardano talebi artarken ağda süreç fiyatları iki katına çıktı

Büyük yatırımcının Cardano talebi artarken ağda süreç fiyatları iki katına çıktı

Paylaş
BTC Piyasası: Büyük yatırımcının Cardano talebi artarken ağda süreç fiyatları iki katına çıktı

Investing.com – Cardano (ADA), Mart ayında büyük yatırımcıların radarında kalmaya devam ediyor. Santiment tarafından sağlanan Blockchain verileri, büyük yatırımcıların adreslerinde ADA tokeni artışına dikkat çekiyor.

Veriler, son 10 gün içerisinde Cardano ağında yaklaşık yüksek miktarda ADA bulunan 42 yeni cüzdan oluşturduğunu gösteriyor. Bu yeni adreslerde 1 ila 10 milyon ADA tokeni tutuluyor. Mevcut ADA fiyatına göre bu değer, 1,2 milyon ile 12 milyon dolar arasında.

Şubat ayında düşüş trendini sürdüren ADA, aynı zamanda büyük yatırımcı adres sayısında da bir düşüş görmüştü. Mart ayında bu eğilim tersine dönerken ADA fiyatı, ayın başından beri yüzde 25’e yakın bir değer artışıyla 1,2 dolar sınırına kadar yükseldi.

Bunun yanında Cardano (ADA), yüksek miktarlı transferlerle de dikkat çekiyor. Örneğin tek işlemde 100 bin dolardan fazla ADA coin transfer hacmi, yılbaşından bu yana yüzde 50 oranında artış gösterdi.

Transfer hacminde bu artış, Cardano ağındaki toplam kilitli değerin 300 milyon doları aşmasıyla orantılı olduğu görülüyor. ADA coin, bu olumlu gelişmelerin ışığında bu hafta 1,24 dolara kadar yükselerek Şubat ayı kayıplarını geri aldı, piyasa değeri ise 40 milyar dolara ulaştı. Şu an 7. sırada bulunan altcoin’in hemen önündeki XRP ile arasında 1,5 milyar dolarlık bir değer farkı var.

Cardano ağındaki işlem ücretleri hızla artıyor

Cardano ağının kullanılabilirliği ve işlem sayısındaki artışa bağlı olarak işlem ücretlerinde de bir artış görülüyor.

Son olarak 2021 yaz döneminde benzer bir ücret artışı görülen ağda bu durum ağın yoğun şekilde kullanımıyla birlikte yeni açılan projelere de bağlanıyor. Mesai verilerine göre Cardano ağındaki işlem ücretleri 2021 yılı Ağustos ayında 0,66 dolar ile zirve görmüştü. 

O dönemden bu yana fiyat düşüşüne bağlı olarak işlem ücretlerinin de bu ay başında 0,29 dolara kadar düştüğü görülüyor. Mart ayında görülen fiyat yükselişine göre ise işlem ücretlerinin daha hızlı yükselmesi dikkat çekiyor.

Şu an için Cardano ağında ortalama 0,5 dolarlık bir işlem ücreti söz konusu. Henüz düşük olarak görülen bu ücretin kullanımdaki artışa ve ağda konuşlanan projelerin çoğalmasına bağlı olarak çok daha yüksek miktarlara çıkabilme olasılığı bulunuyor. Benzer bir sorun Ethereum ağında NFT işlemlerindeki ciddi artışlarla birlikte yaşanmıştı. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap