Büyük Hafta: Kripto Paralar İçin Bu 10 Olaya Dikkat!

Büyük Hafta: Kripto Paralar İçin Bu 10 Olaya Dikkat!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Hafta: Kripto Paralar İçin Bu 10 Olaya Dikkat!

Finans dünyası kıymetli gelişmelerin yaşanacağı bir haftaya daha hazırlanmakta. Birebir formda, kripto para piyasasındaki yatırımcılar da Bitcoin ve altcoinlerin bedelini kıymetli ölçüde etkileyecek bir dizi olayı merakla bekliyor. Teknoloji devlerinin kar raporlarından temel ekonomik göstergelere kadar, Bitcoin ve altcoin takipçilerinin yeni haftada yakından takip etmesi gereken kıymetli gelişmeler var. İşte kripto paralar için kritik olma potansiyeli taşıyan kimi olaylar…

Kripto paralar, bu gelişmelerden etkilenme potansiyeli taşıyor

25 Temmuz Salı günü, ortalarında Microsoft, Google ve Visa’nın da bulunduğu büyük teknoloji şirketleri, piyasa saatlerinden sonra kar raporlarını açıklayacak. Bu raporların, bu sanayi devlerinin performansı hakkında kıymetli bilgiler sağlaması ve daha geniş pazardaki yatırımcı hassaslığını etkilemesi beklenmekte. 26 Temmuz Çarşamba günü hem klasik finans piyasaları hem de kripto para dünyası için değerli olaylar gerçekleşecek. Saat 21:00’de FED’in faiz kararını açıklaması beklenmekte. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, analistler 25 baz puanlık bir artış öngörüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Hafta: Kripto Paralar İçin Bu 10 Olaya Dikkat! 1

Bunu takiben, 21:30’da FED Lideri Jerome Powell bir basın toplantısında ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’ne (FOMC) hitap edecek. Bu noktada, merkez bankasının iktisada bakışına ait daha fazla bilgi sunmakta. Ayrıyeten, tıpkı gün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin kripto para ünitesi mevzuatını oylaması planlanıyor. Geçen haftaki ertelemenin akabinde yapılacak bu oylama, Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para ünitelerinin düzenlenmesi ve benimsenmesi açısından geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilir.

Avrupa ve ABD’de birçok ekonomik bilgi açığa çıkacak

Perşembe günü hem Avro Bölgesi hem de ABD’den bir dizi kritik ekonomik gösterge kritik olacak. Saat 15:15’te Avrupa Merkez Bankası (ECB) Para Siyaseti Açıklamasını yayınlayacak. Akabinde 25 baz puanlık bir artışın beklendiği Euro Bölgesi Faiz Oranı Kararı açıklanmakta. Eş vakitli olarak, 15:30’da ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) Çeyreklik raporu yayınlanmakta. Bu bilgiye yönelik analistler evvelki %2’lik büyüme oranına nazaran hafif düşüşle %1,8’lik büyüme oranı öngörüyor. Yatırımcılar ayrıyeten, ABD Birinci İşsizlik Müracaatları bilgilerini de yakından izleyecekler. Bu bilgiye yönelik evvelki 228 binden yüksek olan 233 bin sayısının beklendiğini belirtmekte yarar var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Hafta: Kripto Paralar İçin Bu 10 Olaya Dikkat! 2

Günün ilerleyen saatlerinde ECB Lideri Christine Lagarde bir basın toplantısı düzenleyecek. Böylelikle bankanın siyaset kararları ve Avro Bölgesi iktisadına ait görünümü hakkında bilgi verecek. 28 Temmuz Cuma günü, enflasyonu tüketicilerin bakış açısından ölçen bir bilgi de dikkat çekecek. Çünkü gözler ABD Çekirdek Şahsî Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksine çevrilecek. Analistler, bir evvelki %0,3’lük artışa kıyasla marjinal bir düşüşle aylık %0,2’lik bir artış bekliyor. Bu gösterge, gelecekteki para siyaseti kararlarının belirlenmesinde kilit bir rol oynuyor. Bu nedenle FED tarafından yakından takip edilmekte. Böylesine kıymetli olayların sıralandığı haftanın kritik olmaması işten bile değil. Traderlar ve yatırımcılar sonuçlara reaksiyon verdikçe artan volatiliteye şahit olması olası.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap