Bugüne kadar hack’lenmeyen 4 büyük kripto para borsası

Bugüne kadar hack’lenmeyen 4 büyük kripto para borsası

Paylaş
Bugüne kadar hack’lenmeyen 4 büyük kripto para borsası

2019 yılı, kripto para piyasasının bilgisayar korsanlığıyla her zamankinden daha fazla anıldığı bir yıl oldu. Geride bırakıyor olduğumuz bu senede aralarında Binance, Upbit, Bitpoint ve Bithumb’ın da bulunduğu lider borsalar, çeşitli saldırılara uğradı.

Bu saldırılarda Binance 41 milyon dolar, Upbit 50 milyon dolar, Bitpoint 28 milyon dolar ve Bithumb 13 milyon dolar zarar etti.

Peki, hack’lenmeyen kaç büyük kripto para borsası kaldı? Ne yazık ki sayıları fazla değil.

Coinbase

Bu borsaların en başında ABD merkezli Coinbase geliyor. 2012 yılında faaliyete geçen Coinbase, 9 yıldır hack’lenmedi. Borsa, CryptoCompare’in bağımsız araştırması sonucunda güvenlik kategorisinde en yüksek puanı aldı.

Kraken

Bir diğer borsa da ABD’den ve yine eski bir şirket. 2011’de kurulan Kraken, birçok saldırı girişimine rağmen güvenliğinden ödün vermedi.

Gemini

Gemini, Facebook ile girdikleri hukuk savaşını kazanarak ünlenen Winklevoss kardeşler tarafından kurulan bir kripto para borsası. 2014 yılında açılan platform da bugüne kadar kripto para hırsızlığının yaşanmadığı borsalar arasında. CryptoCompare’den tüm kategorilerin toplamında en yüksek puanı alarak ilk sıraya oturan Gemini’nin operasyon merkezi yukarıdaki iki borsa gibi ABD.

Huobi

Listedeki son borsa Çin menşeili Huobi. 2013’te Leon Li’nin kurduğu Huobi, bir defasında 920 BTC ve 8100 LTC’yi yanlışlıkla 27 farklı hesaba gönderse de daha sonra tüm kullanıcılara gerekli ödemeleri yaptı ve hack’lenmedi.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap