Bugün Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! BTC Nasıl Reaksiyon Verecek?

Bugün Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! BTC Nasıl Reaksiyon Verecek?

Paylaş
BTC Piyasası: Bugün Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! BTC Nasıl Reaksiyon Verecek?

Cuma, Bitcoin opsiyon mukavelelerinin son tarihidir ve bu hafta yüklüce kontrat kapanıyor. Bunların cansız BTC fiyatı üzerinde rastgele bir tesiri olacak mı? Analistler cevaplıyor…

Bugün, 640 milyon dolarlık Bitcoin opsiyonlarının son günü

Raporlara nazaran, opsiyon mukavele kümesinin en kritik düzeyi 26.500 dolarda. Bu da mevcut BTC fiyatına epey yakın. Azamî acı noktası, en fazla açık mukaveleye sahip olan ve vadesi dolduğunda en büyük zararın yaşanacağı fiyat düzeyidir. Bitcoin şu anda bu düzeyin bir ölçü altında, 25.800 dolardan süreç görüyor.

Bugün vadesi dolan mukavelelerin satım/alma oranı 0,51 düzeyinde. Bu da short konumların iki katı kadar long kontrat satıldığını gösteriyor. Greeks Live, Bitcoin ve ETH’nin bu haftanın büyük kısmında gün içi volatilitenin epey düşük olduğunu belirtti. “Son vakitlerde, doğum vaktine yakın bir vakitte azamî acı noktasına yanlışsız küçük bir dalgalanma yaşandı. Bu da geçen haftanın tam karşıtı bir durum” halinde ekledi.

BTC Piyasası: Bugün Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! BTC Nasıl Reaksiyon Verecek? 1

Analistler, volatilite eksikliğinin “bu hafta daha istikrarlı bir durum yapısıyla sonuçlandığını” da kelamlarına ekledi. Şu anda düşük günlük opsiyon ima edilen volatilite ve nispeten istikrarlı long vadeli bir opsiyon IV bulunmaktadır. (IV, mühleti dolan türev kontratlarından elde edilen gelecekteki beklenen volatilitesinin ölçüsüdür). Greeks Live’in raporuna nazaran:

Satım opsiyonları daha değerli ve düşük likidite piyasasının düşüşlere karşı tedbir alması gerekiyor, lakin balina konumlarında bir çöküş mümkünlüğü yüksek değil.

Ethereum kontratları içinde son gün

BTC kontratının sona ermesine ek olarak bugün 138.000 Ethereum mukavelesinin de müddeti dolacak. Bunların kavramsal pahası 220 milyon dolar ve azamî acı noktası 1.650 dolar. ETH opsiyonları için satım/alma oranı 0,86 düzeyinde. Bu da long ve short konumlar ortasında daha fazla istikrarın sinyalini veriyor.

Bitcoin fiyatı ne durumda?

Bitcoin fiyatı bu Cuma günü küçük bir yükseliş yaşadı. Şu anda gün içi %0,5 kıymet kazandığı 25,826.16 dolar düzeyine süreç görüyor. Bu fiyat, BTC’nin Ağustos ayının sonundan bu yana gördüğü en yüksek düzeydir. Fakat BTC hala makul bir aralıkta kalmaya devam ediyor.

BTC Piyasası: Bugün Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! BTC Nasıl Reaksiyon Verecek? 2

7 Eylül’de Bitcoin, süreç kapanışında günlük vakit diliminde bakıldığında yükseliş eğilimi sergiledi. Grafik, BTC’nin %2’nin üzerinde bir fiyat artışıyla 26.000 doları aşarak ticareti tamamladığını ortaya çıkardı. Bu, 29 Ağustos’taki %6’dan fazla fiyat artışının yanı sıra, Bitcoin’in bu büyüklükte bir artış yaşamasının üzerinden haftalar geçmesi nedeniyle dikkate kıymet bir olaydı. Ek olarak, bir haftadan uzun bir müddettir birinci kere 26.000 dolarlık fiyat bariyerini de kırdı.

BTC Piyasası: Bugün Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! BTC Nasıl Reaksiyon Verecek? 3

Bu yazının yazıldığı an itibariyle Bitcoin yükseliş ivmesini sürdürdü. Yüzde 1’den az karla da olsa yaklaşık 26.300 dolardan süreç görüyordu. Üstelik bu hafif fiyat artışı, onu Göreli Güç Endeksi’nde (RSI) nötr çizginin üzerine itti. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız aktüel analist varsayımlarına bu yazıdan göz atabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap