Bu yıl kripto bölümünde çalınan para miktarı ciddi boyutlara ulaştı 

Bu yıl kripto bölümünde çalınan para miktarı ciddi boyutlara ulaştı 

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu yıl kripto bölümünde çalınan para miktarı ciddi boyutlara ulaştı 

Investing.com – Blockchain güvenlik şirketi CertiK, yayımladığı son raporda bu yıl kripto sanayisine yönelik düzenlenen siberi hücumlar sonucu önemli ölçülerde varlığın çalındığını gözler önüne serdi.

Ağustos ayında çalınan kripto varlıklar 45,8 milyon dolar pahasında

CertiK tarafından sunulan datalar, Ağustos ayında kripto dalında çeşitli dolandırıcılık metotlarıyla çalınan varlıkların yaklaşık 45,8 milyon dolar olduğunu gösterdi.

Geride bıraktığımız ayda itimat oluşturduktan sonra projedeki fonların çekilmesi prosedürüyle yapılan dolandırıcılıklıkların 26 milyon dolarla birinci sırada yer aldığı bildirildi. Öteki kayıplar ise DeFi bölümünde sıklıkla görülen flash kredisi saldırısı ve akıllı kontratlardaki güvenlik açıklarının istismar edilmesinden kaynaklandı.

Bu yılki kripto dolandırıcılığına geçersiz projeler ve flaş kredi saldırısı damga vurdu

Raporda çalınan varlıkların büyük kısmının ekseriyetle yatırımcılardan fon toplandıktan sonra ortadan kaybolan proje geliştiricilerinden kaynaklandığı bildirildi. Flaş kredi saldırısı ise ikinci sırada yer aldı. Bu taarruz sistemi, DeFi’deki kredi hizmetinin istismar edilerek fonların çalınması üzere teknik faaliyetlere dayanır.

CertiK, tıpkı vakitte yüksek ölçülerde gerçekleşen bir kaç hücum olayı ortasında 2,2 milyon dolarlık Zunami Protokolü saldırısı, 7,3 milyon dolarlık Exactly Protocol istismarını ve son olarak PEPE’den çekilen 13,2 milyon dolarlık olayı örnek gösterdi.

Tüm bu makus niyetli faaliyetler sonucu CertiK, 2023 yılında toplam kaybın 997 milyon dolara ulaştığını belirtti. Flaş kredi taarruzlarında bu yıl 261 milyon dolar, proje çıkışı dolandırıcılığında 137 milyon dolar ve başka istismar prosedürleriyle 596 milyon doların üzerinde kayıp kelam konusu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap