Bu Ülke Bitcoin Madencilerinin Gözdesi Haline Geldi

Bu Ülke Bitcoin Madencilerinin Gözdesi Haline Geldi

Paylaş
Bu Ülke Bitcoin Madencilerinin Gözdesi Haline Geldi

Kriptokoin – Bitcoin madenciliğini teşvik eden ülkelerin genellikle başa çıkacak iki önemli sorunu bulunuyor: çevresel etki ve güç tüketimi. Birçok ülke madenciler için güvenli bir yer haline geldi, ancak birçoğu kendi içinde önemli olabilecek potansiyel durum için hazır değil.

Bitcoin Mining’in Enerji Tüketimi ile Gündeme Gelişi

Madencilik alanı, bu yıl özellikle canlıydı, çünkü Bitcoin madencilik hash gücü yalnızca bu yıl önemli kilometre taşlarını aştı ve bir dönüm noktası oluşturdu. Kripto para birimleri fiyatlarının yeniden dirilişi sayesinde madencilik bir kez daha karlı duruma geçti. Bu durum madencileri için de son derece cazip hale geldi

Ancak, artan madencilik faaliyeti haberi Bitcoin meraklılarının kulaklarına küpe olsa da, birkaçı bu aktivitenin harcadığı para hakkında konuşmaya istekli. Son zamanlarda, Avrupa haber medyası Intellinews, Bitcoin madenciliği için bir güç merkezi olarak bilinen bir ülke olan Gürcistan’ın, madenciliğe olan toplam elektrik arzının onda birini ayırdığını bildirdi.

Bitcoin Madenciliği

Çevreci baskı grubu Green Energy’nin temsilcisi David Chapashvili’nin başrol oynadığı bir podcast bölümünden bahseden haber ortamı, sert yaşam koşullarının hükümetin ücretsiz elektrik sağlama kararını verdiği Svaneti bölgesinde sorunun en önemli kaynağı olduğunu belirtti. Chapashvili, yalnızca BitFury tarafından işletilen bir madencilik çiftliğinin, Gürcistan’ın toplam elektriğinin yüzde 4’ünü harcadığını ve bunun yaklaşık 389,7 milyon kWh olduğunu belirtiyor.

Daha da şok edici bir şekilde, hükümetin bu tüketime rağmen, ülkenin sınırları içerisinde kaç tane madencilik işletmecisi olduğuna işaret edemediğini vurguluyor.

Gürcistan Ne Yapabilir?

Bir bölgede faaliyet gösteren madencilerin sayısını bulmak yönetmeliklerle çözülebilir; özellikle, ülkedeki madencilik faaliyetlerini başlatmak isteyen bireylerin veya şirketlerin Enerji Bakanlığı tarafından onaylanmasını gerektiren bir lisans önleminin uygulanması bir çözüm. Bu durum, yetkililerinin enerjinin nereye gideceğini belirlemesini sağlar.

Bitcoin madenciliği

Elektrik tüketimi konusunda, çözümler çok daha karmaşık. Ne yazık ki, Gürcistan bununla karşı karşıya kalan tek ülke değil. Ağustos ayında, Uluslararası Enerji Birliği (IEA), Bitcoin madenciliğinin orta ölçekli bir ülke kadar elektrik harcadığını bildirdi. Ancak, iyi olan, enerjinin büyük kısmının yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi.

Gürcistan için bu pek bir sorun değil. IEA’dan gelen istatistikler, ülkenin ürettiği gücün yüzde 80’inden fazlasının hidroelektrik kaynaklı olduğunu gösteriyor. Ülkede ayrıca bir enerji fazlası var. Bu nedenle madencilik yoluyla elektrik tüketimi sorunu çok dikkate alınacak bir durum olarak görülmüyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap