Bu Kripto Borsası Skandala İmza Attı: Caydırmak İçin Bin Dolar Talep Ediyor!

Bu Kripto Borsası Skandala İmza Attı: Caydırmak İçin Bin Dolar Talep Ediyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Kripto Borsası Skandala İmza Attı: Caydırmak İçin Bin Dolar Talep Ediyor!

ABD, Kanada ve Avustralya denetlendiğini tez eden kripto borsası JPEX, Hong Kong yetkilerinin ihtarının akabinde skandala imza attı. Kullanıcıların para çekme talepleri karşısında 1.000 dolar talep etti.

JPEX, Hong Kong uyarısı sonrası çekim fiyatını artırıyor

Kripto para borsası JPEX, Hong Kong Sermaye Piyasası Komitesi (SFC) tarafından yapılan bir ikaz sonrasında, çekim fiyatını 999 USDT’ye kadar yükseltti. Bu durum, haberin akabinde borsadan fonlarını çekmek isteyen kullanıcıların önüne dev bir mahzur koyuyor.

13 Eylül’de, Hong Kong’un kripto denetleme kurumu SFC, JPEX’e yönelik bir ikaz yayınladı. Bu ihtarda, şirketin lisanssız olmasına karşın Hong Kong halkına hizmetlerini faal olarak tanıttığı yer alıyor. SFC’ye nazaran, JPEX web sitesinde regüle ve tanınan bir platform olarak kendini pazarlıyordu.

BTC Piyasası: Bu Kripto Borsası Skandala İmza Attı: Caydırmak İçin Bin Dolar Talep Ediyor! 1

SFC, sanayi önderlerini ve OTC sağlayıcılarını bu mevzudaki kuşkuları hakkında bilgilendirdi. İkazda JPEX’ten hizmetlerini tanıtmayı durdurmasını istedi. Hong Kong düzenleyicisinin bu ikazının akabinde, JPEX’in çekim fiyatını 999 USDT’ye kadar yükselttiği raporları online ortamda yer almaya başladı. Bu adım, kullanıcıların borsadan paralarını çekmelerini engellemek için mümkün olan yollardan biri.

Topluluk öfkeli

Bu durumun dışında, Singapur’da düzenlenen Token 2049 aktifliğine katılan birtakım topluluk üyeleri, JPEX standının Hong Kong düzenleyicisinin ikazının akabinde terk edildiğini bildirdi. Birtakım şahıslar, aktifliği şirketin kendisini Token 2049’un bir sponsoru olarak pazarlamasına müsaade verdiği için eleştirdi. Token 2049, ülkedeki en büyük kripto etkinliklerden biridir. JPEX’in sponsor olarak kendisini pazarlama müsaadesi, birçok iştirakçi tarafından olumsuz karşılandı.

Bu ortada, SFC’nin ikazlarının akabinde JPEX’in para çekme fiyatlarını 999 USDT’ye kadar çıkardığına dair raporlar internette dolaşmaya başladı. Bu fazladan fiyat talebi, şu anda kadar tesirini gösteriyor. X’den Leon.sol, JPEX’le ilgili olarak “Binlerce kurbanın birikimlerini kaybetmesine neden olan diğer bir dolandırıcılık borsası” diye yazdı.

Leon.sol’un kripto borsası hakkında sağladığı detaylara nazaran:

JPEX, Hong Kong’da bulunan ve stabilcoin stake etme konusunda yaklaşık %30 APY sunan küçük bir kripto borsasıdır. Ayrıyeten, büsbütün seyreltilmiş pahası 200 milyar dolar olan bir borsa tokeni JPEX de var ve Hong Kong taksisinde bunun 1 dolara ulaşacağının reklamını yapıyorlar, şu anda 0,02 dolar. Rastgele bir kripto para uzmanı bunu anında bir dolandırıcılık olarak tanımlayacak ve görmezden gelecektir. Lakin pazarlama stratejileri CT’deki deneyimli bireylere yönelik değil, daha fazla acemi yatırımcılara ve Hong Kong sokaklarındaki yabancılara yönelik.

Bugün Hong Kong polisi tutuklama teşebbüsünde bulundu fakat başarısız oldu zira teknik olarak hala geri çekilmeye müsaade veriyorlardı. Azamî para çekme süreci 1000 dolar, fiyat ise 999 dolar. Bir işletme olarak fiyatları artırma hakları vardır. Bu mazeretin onları çok uzun müddet tutacağını düşünmüyorum, tahminen kaçma riski için kâfi bir vakit olabilir. Müşterilerin bir bütün haline getirileceğini umuyorum ancak bundan şüpheliyim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap