Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey!

Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey!

Bitcoin fiyat hareketi kıymetli bir makro haftada adımlarını geri çekti. Böylelikle BTC, traderların aşağı istikametli gayelerini gerçekleştirmeye başladı. Bitcoin ve geri kalan kripto piyasası için bu hafta bilinmesi gereken 5 şey.

Lider kripto para haftaya düşüşle başladı!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin 23 Temmuz haftalık kapanışında klasik bir volatilite patlaması yaşadı. Böylelikle, boğalara 30.000 dolarlık takviyenin potansiyel olarak geri döndüğüne dair bir fikir verdi. Lakin bu kısa sürdü ve haftalık mum kapanışına saatler kala BTC son dakika karlarını geri verdi. Bu nedenle haftayı neredeyse tam olarak 30.000 dolardan kapattı. Basın vaktinde Bitcoin 29.000 dolar yakınlarında süreç görüyordu.

Popüler analist Michaël van de Poppe, boğaların aşması gereken “önemli alan” olarak isimlendirdiği şeyin altını çiziyor. Analist, “Bitcoin, kritik seviyeyi kırmadı. Bu yüzden yatay düşüşe devam edeceğiz. Senaryolar birebir kalıyor; – 30.200-30.400 doların üzerinde long konumlar – 29.000 dolara ulaştığımızda long konumlar,” diyor.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 1BTC açıklamalı grafik. Kaynak: Michaël van de Poppe/Twitter

Bir başka analist Daan Crypto Trades, 30.300 dolara yükselişin tesirli bir halde açıldığını söylüyor. Ayrıyeten, aslında bir CME vadeli süreç boşluğunu kapattığını belirtiyor. Bu nedenle, “Hafta sonu sapmalarına kanmayın” diyor.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 2BTC açıklamalı grafik. Kaynak Daan Kripto İşlemleri/Twitter

Fed faiz artırım kararı “aksiyon dolu bir haftaya” öncülük ediyor

Bu hafta yalnızca kriptoda değil, makro alanda da tek bir olay ön plana çıkıyor. Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), gösterge faiz oranlarının ne kadar artırılacağına karar vermek için 26 Temmuz’da toplanacak. Geçen ayın bilakis piyasalar, Fed yetkililerinde neredeyse oybirliğiyle %0,25’lik bir artış bekliyor. CME Group’un FedWatch Aracı’ndan alınan son bilgilere nazaran, ihtimaller şu anda %99,8 düzeyinde.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 3Fed gaye oran olasılıkları grafiği. Kaynak: CME Group

Haftanın makro data açıklamaları sadece FOMC’den sonra gelecek. Ayrıyeten, bunların vakit içinde bir kararı etkilemesine yer bırakmayacak. Lakin 2. Çeyrek GSYH ve Ferdî Tüketim Harcamaları (PCE) Endeksi’nin açıklanması daha az kıymetli değil. Finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter, şu yorumu yapıyor:

Piyasalarda aksiyon dolu bir hafta gibisi yok. S&P 500 şirketlerinin %20’si, Fed toplantısı ve enflasyon bilgileriyle birlikte çıkarlarını açıklayacak. Birkaç haftalık düşük volatilitenin akabinde, bu hafta işler ilginçleşecek. Yatırımcı olmak için olağanüstü bir hafta.

Finans yorumcusu Tedtalksmacro, global merkez bankası likidite şartlarının, muhtemel faiz artırımına karşın, makro açıdan en düşük düzeylerde olduğunu belirtiyor. Mukayeseli grafiklerin yanı sıra, “Mart ayından bu yana özgür düşüşün akabinde, global CB likiditesi burada bir taban bulmuş olabilir,” yorumunu yapıyor. Bu bağlamda, “Tarihsel olarak bu BTC + risk için güzel olmuştur,” diyor.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 4Küresel merkez bankası likiditesi ve BTC grafiği. Kaynak: Tedtalksmacro/Twitter

Lider kripto para için ‘Hash Ribbons’ ne diyor?

Bitcoin’in inatçı süreç aralığı, madenciler ortasındaki hararetli rekabet soğudukça ağ temellerine bir defa daha ziyan veriyor. BTC.com’un son varsayımlarına nazaran, Bitcoin’in madencilik zorluğu 26 Temmuz’da yapılacak bir sonraki otomatik tekrar ayarlamada yaklaşık %4 oranında azalacak. Zorluk derecesi, şu anda tüm vakitlerin en yüksek düzeylerinde. Bu yıl sırf birkaç düşüş yaşadı. Ayrıyeten, bu haftaki düşüş 2023’ün şimdiye kadarki en büyük düşüşü olabilir.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 5Bitcoin ağ temellerine genel bakış. Kaynak: BTC.com

Hash oranı, bu ay tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştıktan sonra emsal bir konsolidasyon kıssası anlatıyor. Hash ribbons metriğini tahlil eden kripto varlık yöneticisi Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, yeni bir “kapitülasyon” kademesini işaret ediyor. Edwards, Bitcoin’in FTX çöküşünün sonuçlarını hala yaşadığı 2022’nin sonlarından bu yana piyasada olmasa da, bir kapitülasyonun traderların korkması gereken bir şey olmadığını ileri sürüyor. Buna karşın, son yedi aydaki hash oranındaki patlayıcı büyümeyi “sürdürülemez” olarak nitelendiriyor. Bu bağlamda Edwards, şu yorumu paylaşıyor:

Bir Hash Ribbon kapitülasyonumuz var. Başka bir deyişle, 2023’te %50’lik sürdürülemez bir artışın akabinde Bitcoin’in Hash Oranı büyümesinde bir yavaşlama var. HR kapitülasyonu bir satış sinyali değildir. Lakin yükseliş sinyali de değildir. Büyüme yine başlayana kadar risk idaresi garantilidir.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 6Bitcoin hash şeritleri grafiği. Kaynak: Charles Edwards/Twitter

Lider kripto para için tepe düzeye ulaştı

Bitcoin 800.000’inci bloğunu çıkarırken, klasik bir on-chain metrik de BTC fiyat şartlarının çok ısınmış olabileceğine dair emsal bir sinyal veriyor. Bitcoin piyasa bedelini günlük on-chain süreçlerin ABD doları kıymetine bölen ağ değeri/işlem (NVT) oranı son dört yılın en yüksek düzeylerine ulaştı. Analist Willy Woo’nun açıklandığı üzere, NVT ani artışları hem boğa piyasalarında hem de “sürdürülemez” fiyat artışı devirlerinde ortaya çıkabilir. Woo, metriğe eşlik eden bir giriş yazısında şunların altının çiziyor:

Bitcoin’in NVT’si yüksek olduğunda, ağ değerlemesinin ödeme ağında iletilen pahası aştığını gösterir; bu, ağ yüksek büyüme içinde olduğunda ve yatırımcılar bunu yüksek getirili bir yatırım olarak değerlendirdiğinde yahut alternatif olarak fiyat sürdürülemez bir balon içinde olduğunda gerçekleşebilir.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 7Bitcoin NVT oran grafiği (ekran görüntüsü). Kaynak: Woobull

BTC arzının %75’i uzun vadeli holder’larda

Bir umut ışığı mı doğuyor? Bitcoin’in mevcut arzı perde gerisinde daralmaya devam ediyor. Çeşitli piyasa iştirakçilerinin da belirttiği üzere, satın alınmak üzere sunulan BTC ölçüsü, en ateşli hodlerları ortasında kalıcı bir inanç olduğunu gösteriyor. Tahlil firması Glassnode’un bilgilerine nazaran arzın %55’i en az iki yıldır, %29’u ise beş yıl ya da daha uzun müddettir hareketsiz durumda. Glassnode, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Bitcoin Uzun Vadeli Holder Arzı, sirkülasyondaki arzın %75’ine muadil olan 14,52 milyon BTC’lik yeni bir ATH’ye ulaştı. Bu da HODLing’in olgun yatırımcılar ortasında tercih edilen piyasa dinamiği olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Bu Hafta Kripto Paraları Fiyatlayacak 5 Şey! 8Bitcoin uzun vadeli hodler arzı açıklamalı grafiği. Kaynak: Glassnode/Twitter
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap