Bu Hafta, Bu 5 Gelişme Bitcoin ve Altcoinlerin Mukadderatını Belirliyor!

Bu Hafta, Bu 5 Gelişme Bitcoin ve Altcoinlerin Mukadderatını Belirliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta, Bu 5 Gelişme Bitcoin ve Altcoinlerin Mukadderatını Belirliyor!

Bitcoin değerli bir makro haftaya zayıf bir yerde başlıyor ve 2023 BTC hareketi bir “çift tepe” üzere görünmeye başlıyor. Hayal kırıklığı yaratan 26.000 doların altındaki haftalık kapanışın akabinde BTC/USD, düşük volatiliteye dönüşün ortasında bir teklif yakalamak için çaba ediyor. Halihazırda aşağı taraflı varsayımlarda bulunan analistler, yeni lokal düşük düzeyler öngörmeye devam ediyor ve likidite şartları argümanlarını giderek daha fazla destekliyor. İşte detaylar…

Haftalık kapanış Bitcoin fiyatının çift doruğunu gerçeğe dönüştürdü

Bitcoin’in haftayı kıymetli trend çizgilerinin altında kapatması zati bekleniyordu, lakin gerçek birçok kişinin kabul etmek istediğinden daha berbat olabilir. Rekt Capital, 26.000 doların altında bir kapanışın BTC haftalık grafiğindeki çift zirve yapısını “muhtemelen” doğrulayacağı konusunda uyardı. Bilgilere nazaran, bu yapı şu anda Bitcoin’in her ikisi de 31.000 doların üzerinde olan ve ortalarında 26.000 dolara kadar bir geri çekilme bulunan iki 2023 lokal tepesi formunu alıyor. Ocak ayının birinci haftasından bu yana en düşük düzeylerine ulaşmak için yılbaşından bugüne kadarki kazanımlarını neredeyse büsbütün geri çeken Bitcoin’in nispi güç endeksi (RSI) sayesinde “adil değere” bir toparlanma da gelebilir. Bitcoin (BTC), 25.647 dolarlık fiyatıyla değerli bir haftaya tehlikeli bir pozisyonda başladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta, Bu 5 Gelişme Bitcoin ve Altcoinlerin Mukadderatını Belirliyor! 1

2023 BTC hareketinin bir “çift tepe” formasyonuna benzemeye başlaması analistler ortasında kaygılara yol açıyor. Hayal kırıklığı yaratan 26.000 doların altındaki haftalık kapanışın akabinde BTC/USD, volatilite düşük kaldığı için ivme kazanmakta zorlanıyor. Daha evvel aşağı istikametli kestirimlerde bulunan analistler, yeni mahallî düşük düzeyler öngörmeye devam ediyor ve likidite şartları da görüşlerini destekliyor. Bununla birlikte, zincir üzerindeki bir metrik, Bitcoin’in Mart 2020’ye benzeri kıymetli bir sarsıntı geçirdiğini gösteriyor.

Buna ek olarak, Bitcoin’in göreli güç endeksi (RSI) yılbaşından bu yana elde ettiği çıkarları neredeyse büsbütün geri çekerek Ocak ayının birinci haftasından bu yana en düşük düzeylerine ulaştı. Bu hususlar ve daha fazlası, kıymetli BTC fiyat tetikleyicilerinin haftalık özetinde incelenmiştir. Haftalık 26.000$’ın altındaki kapanış, BTC haftalık grafiğinde 31.000 doların üzerinde iki mahallî zirve ve 26.000 dolara geri çekilmeden oluşan çift zirve yapısını doğruladı. Bu gelişme, daha fazla fiyat zayıflığı potansiyeline ait tasaları artırdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta, Bu 5 Gelişme Bitcoin ve Altcoinlerin Mukadderatını Belirliyor! 2

Sırada 20.000 dolarlık vadeli süreç boşluğu mu var?

Bazı analistler iyimserliği 25.600 dolar civarındaki 200 haftalık üssel hareketli ortalama (EMA) halinde görerek piyasada kararsızlık olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, genel fikir birliği BTC’nin fiyatının aşağı istikametli baskıyla karşı karşıya olduğu tarafında. Tartışmalara neden olan bir öbür konu da CME vadeli süreç piyasalarındaki “boşluk doldurma” kavramıdır. Şu anda 20.000 dolar düzeyinde değerli bir boşluk bulunmaktadır. Kimileri bu boşlukların er ya da geç doldurulacağına inanırken, başkaları tüm boşlukların doldurulmasının garanti olmadığına işaret ediyor.

Rekt Capital, 6 Eylül’deki son YouTube güncellemesinde “Mevcut fiyat düzeylerinden aşağı istikametli hareket açısından sahip olduğumuz tek gerçek CME boşluğu bu” dedi. Haziran 2022’den bu yana doldurulmuş bir boşluğun, oluşturulmasından bu yana çeşitli noktalarda takviye ve direnç olarak fonksiyon gördükten sonra artık direnç olarak hareket ettiğini belirterek devam etti. Bu şartlar altında, potansiyel bir BTC fiyat aralığı oluşacak ve 20.000 dolarlık boşluk ile daha evvel doldurulan boşluk sırasıyla takviye ve direnç olarak fonksiyon görecektir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta, Bu 5 Gelişme Bitcoin ve Altcoinlerin Mukadderatını Belirliyor! 3

Likidite Bitcoin için neyi gösteriyor?

BTC/USD piyasalarındaki likidite, düşüş varsayımlarına katkıda bulunan bir öbür faktördür ve teklif likiditesi Mart ayından bu yana en düşük olan 24.000 dolar civarında ağırlaşmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) Ağustos baskısının, 14 Eylül’de açıklanması planlanan BTC fiyat hareketini etkilemesi bekleniyor. TÜFE sayıları, FED’in gösterge faiz oranlarına ait piyasa beklentilerini etkileyebilir ve Fed’in bir sonraki kararı 20 Eylül olarak belirlendi. Oranların değişmeyeceğine dair inanç yüksek, bu da kripto dahil risk varlıklarına yarar sağlayabilir. Bu ortada, Material Indicators, en büyük hacimli global borsa Binance için yayınladığı en son ısı haritası sürümünde, boğaların elinde tutması gereken kilit düzey olarak 24.750 doları işaretlemeye devam etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta, Bu 5 Gelişme Bitcoin ve Altcoinlerin Mukadderatını Belirliyor! 4

Siyah kuğu olayı hakkında ihtar geldi

Zincir üzerindeki bir metrik olan UTXOs in Loss, BTC‘nin mevcut fiyat hareketinin traderların fark ettiğinden daha kıymetli olabileceğini gösteriyor. Satın alma kıymetlerinden daha az bedele sahip harcanmamış süreç çıktılarını ölçen bu metrik, Mart 2020’den bu yana en yüksek düzeyinde ve 2020’de meydana gelene misal potansiyel bir “siyah kuğu” olayına ait tasaları artırıyor. CryptoQuant müellifi Woominkyu, “‘UTXOs in loss’ göstergesinin mevcut düzeyinin Mart ve Nisan 2020 ortasındaki Siyah Kuğu olayını (Koronavirüs nedeniyle) yansıttığı göz önüne alındığında, öbür bir Siyah Kuğu olayı bekleyenler, bekledikleri olayın ortasında olup olmadığımızı düşünmek isteyebilirler” diye yazdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap