Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi!

Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi!

Sakin bir hafta sonunun akabinde, kripto piyasaları “her zamanki üzere iş dünyasına” geri dönerken geçen haftaki dalgalanmanın tozu dumana karıştı. Bitcoin tanıdık bir bölgede duruyor, lakin bir trend olmadan, trader ve analistler bir sonraki atılımları konusunda kararsız kalıyor.  Ağ temellerinin son periyottaki kazanımlarını pekiştirmeye hazırlandığı ve makro piyasaların sakin olduğu bir ortamda, Eylül 2023’ün BTC/USD için klasik bir tek haneli kayıp ayı olup olmayacağı sorusu konuşulmaya başlandı. Önümüzdeki günlerde BTC fiyat hareketini etkileyen ana faktörler ise belirlendi. İşte detaylar…

Hafta sonu Bitcoin fiyatı BTC shortlarını yerle bir etti

Bitcoin hafta sonu mesai dışı süreçlerde çok az sürpriz sundu – bu durum ABD pay senedi piyasalarının sırf 5 Eylül’de açılmasıyla devam edebilir. Datalara nazaran BTC/USD son iki günün birçoklarında 200 dolarlık dar bir koridorda hareket etti, lakin üst ve aşağı taraflı mütevazı artışlar spekülatif borsa oyuncularının varlığını yalanladı. Bunlar, Bitcoin’in 26.000 doları aşan kısa seyahatlerinin ardında başarısız short’ların olduğunu gösteren buyruk defteri bilgilerini yükleyen tanınan trader Skew tarafından fark edildi. X yorumunun bir kısmında, “Tek gereken, birinin durakların nerede olduğunu bulması ve piyasanın spotta birkaç milyon satın alması ve akabinde kimi shortları zorladıktan sonra boşaltmasıydı” tabirleri yer aldı.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 1

Ek BTC spot piyasa tahlili, 25.970 dolar civarında gerçekleşen haftalık kapanışın boğalara yanlış bir güvenlik hissi verme planı olarak sonuçlanıp sonuçlanmayacağını sorguladı. Haftalık mum kapanışında tutulacak düzey olarak Skew için 25.900 dolar, aslında radardaydı. Bununla birlikte, başka tüccar ve analist Rekt Capital için 26.000 doların altındaki rastgele bir şey daha uzun vakit dilimlerinde tasa kaynağı oldu. Hafta sonu yaptığı ihtarda, bu düzeyin geri alınamaması durumunda, 2023 yılı için çift zirve yapısının riske gireceği ve 31.000 dolar civarındaki alanın BTC fiyat tavanı olacağı ve aşağı istikametli hareketin uzun süreceği ihtarında bulundu.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 2bitcoin

Fed konuşmacıları makro haftanın başını çekiyor

Sakin bir makro hafta ise riskli varlık yatırımcıları için potansiyel bir rahatlama kaynağı. ABD için önümüzdeki dört günlük hafta, değerli makroekonomik datalar açısından çok az şey içeriyor ve bunun yerine FED’in kendisi odak noktasında. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ayın en kıymetli faiz kararının alınacağı 19 Eylül öncesinde, çeşitli üst seviye Fed yetkilileri bu hafta iktisadın durumuna ait yorumlarda bulunacak. Bunlar ortasında Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve New York Fed Lideri John Williams da yer alıyor. Finansal yorum kaynağı The Kobeissi Letter, X’te önümüzdeki günler için ana günlük tarihlerinin yanı sıra “Kısa bir hafta, lakin her şey Fed ile ilgili” halinde özetledi.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 3

Fed siyasetinin faiz kararı öncesinde “hala netlikten uzak” olduğunu da ekledi. Bitcoin, Fed Lideri Jerome Powell’ın bile BTC fiyat hareketini kıymetli ölçüde etkilemeyi başaramamasıyla, yaz boyunca Fed yorumlarına karşı daha az hassas hale geldi. Yeniden de yetkililer tarafından kullanılan sözler, Fed’in enflasyon savaşında neler olacağına dair piyasa beklentilerini alt üst edebilir. Bu yazının yazıldığı sırada, CME Group’un FedWatch Aracı’ndan alınan datalara nazaran, piyasalar ezici bir çoğunlukla – %93 mutlaklık ile – faiz oranlarının Eylül ayında birebir kalmasını bekliyordu.

Bitcoin madenciliğinde en yüksek düzeylerinden düşüş var

İki hafta evvel tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktıktan sonra, Bitcoin madenciliği zorluğu yeryüzüne iniyor. Mütevazı bir konsolidasyonla, 5 Eylül’de yapılacak otomatik tekrar ayarlamada zorluğun yaklaşık %2,4 oranında düşmesi bekleniyor. Bu, bilhassa Ağustos ortasında görülen %6,5’lik artışın ışığında, tarihi standartlara nazaran olağandışı bir şey değil – BTC fiyat hareketinin öteki istikamete gitmesine karşın gelen bir artış. Kripto tahlil firması CryptoSlate’in araştırma ve bilgi analisti James Straten, potansiyel nedeni tahlil ederken, Bitcoin madencilerinin BTC stoklarında buna eşlik eden bir azalmaya işaret etti.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 4

Hafta sonu X yorumunun bir kısmında “Bu, madenci bakiyesinin yaklaşık 4k BTC azalmasıyla tıpkı vakte denk geldi. Bilhassa de BTC bkaiyesi yarıya düşen F2Pool’dan geliyor” denildi. Straten, BTC fiyat performansındaki rastgele bir düşüşün, F2Pool’daki eğilimi artırarak ek madenci gerilimine neden olabileceğini de kelamlarına ekledi. “Bitcoin bir düşüş daha yaşarsa, muhtemelen öteki bir madenci kapitülasyonu görebiliriz” diye uyardı. CryptoQuant‘a katkıda bulunan IT Tech, “küçük” BTC fiyat düşüşleri ile madencilerin borsalara BTC göndermesi ortasındaki korelasyona atıfta bulunarak reaksiyon gösterdi. Son yorumlardan bir alıntıda, “Bu aksiyon elbette satış baskısını artırdı ve sonunda piyasada satış yapmalarına yol açtı” denildi. IT Tech, BTC satışlarının mütevazı boyutta olduğunu fakat “en berbat anlarda” gerçekleştiğini açıkladı.

Atıl BTC arzı yeni rekorlar kırıyor

Perde gerisinde, Bitcoin arzı giderek daha fazla uzun vadeli sahiplerin mülkiyetine geçiyor. Zincir üstü tahlil firması Glassnode‘dan alınan en son datalar, uzun vadeli depolamada kilitli tutulan BTC ile ilgili birkaç yeni rekor ortaya koyuyor. Şu anda üç yıl yahut daha uzun müddettir atıl durumda olan madencilik arzının yüzdesi %40,538 ile şimdiye kadarki en yüksek düzeye ulaştı. En az beş yıldır cüzdanlarda sabit duran coinler için muadil ölçü şu anda %29,637 oldu. Yani benzeri formda yeni bir rekor. Arz daralması, BTC için gelecekteki rastgele bir talebin alıcıların daha az ölçüde arz için rekabet edeceği sonucuna varan Bitcoin boğaları için güzel bir görünümdür.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 5

Yakın tarihli bir tahlilde Straten, ekseriyetle kısa vadeli sahipler olarak isimlendirilen Bitcoin spekülatörlerinin BTC’yi piyasaya çoktan dağıttığını da belirtti. Hafta sonunda “Bir kere daha, Bitcoin kısa vadeli sahipleri borsalara gönderilen yaklaşık 20 bin BTC’yi ziyanına teslim etti” diye yazdı. “Bu yılki en yüksek dördüncü ölçü. Bu durum, uzun vadeli sahipler ile kısa vadeli sahiplerin arzı ortasındaki rekor farklılığa katkıda bulunmaya devam edecek,” diye ekledi. Eşlik eden Glassnode bilgileri, kısa vadeli sahipler tarafından borsalara ziyanına gönderilen BTC hacmini gösterdi.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 6

Faiz 2020’ye geri dönüyor

Bitcoin bu yıl kripto kullanmayan ortalama tüketici için pek de ana akım bir sohbet konusu değil ve Google Trends dataları de bunu kanıtlıyor. Normalleştirilmiş arama ilgisi, BTC/USD’nin 2020’nin sonlarında 2017’nin tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 20.000 doları aşmasından evvel görülen düzeylere geri döndü. Arama faaliyeti BTC fiyat hareketiyle büyük ölçüde temaslıdır ve 2. çeyrek boyunca kayda kıymet üst taraflı olayların olmaması, ana akım ilginin sabit kalmasına katkıda bulunmuş üzere görünmektedir.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 7

Bu ortada, kriptoda ortalama bir yatırımcı korkuyor. Hassaslık göstergesi olan Kripto Endişe ve Açgözlülük Endeksi’ne nazaran, şu anda genel piyasa havasını karakterize eden şey “korku”. Endeks 40/100 ile Bitcoin’in %10 düştüğü Ağustos ortasından bu yana aşina olduğu bir bölgede yer alıyor.

BTC Piyasası: Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme Belirlendi! 8
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap