Bu grafik, Bitcoin madencilerinin BTC yüklendiğini gösteriyor

Bu grafik, Bitcoin madencilerinin BTC yüklendiğini gösteriyor

Paylaş
Bu grafik, Bitcoin madencilerinin BTC yüklendiğini gösteriyor

Beklenen Bitcoin blok ödülü yarılanmasına bugün itibariyle 183 gün kaldı. Ağ bugünkü gibi devam ederse yarılanma 15 Mayıs 2020’de gerçekleşecek. Bilindiği gibi, yarılanmadan sonra madencilerin bulunan blok başına elde ettikleri 12.5 BTC’lik ödül, 6.25 BTC’ye düşecek. Söz konusu olay, Bitcoin ağında yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşiyor. Son yarılanma, 9 Temmuz 2016’daydı.

Bitcoin topluluğunun çok büyük bir bölümü, yarılanmayı ilk defa tecrübe edecek. Bu durum yarılanmanın etkileri bakımından ilginç sonuçlar yaratabilir.

Öte yandan birkaç spekülatör, Bitcoin madencileri ve balinaların blok ödülü ayarlaması sona erene kadar BTC biriktireceğine inanıyor. Bunun halihazırda böyle olduğunu doğrulayabilecek birkaç gösterge var.

Aşağıdaki grafik yeni üretilen Bitcoin miktarına karşılık olarak ilk kez harcanan BTC miktarını gösteriyor. Görülebileceği gibi iki çizgi genellikle birbirine yakın giderken özellikle Kasım ayından itibaren giderek açılıyor. Ayrıca Ekim’deki ayrılma da dikkat çekici. Spekülatörler, madencilerin fiyatı yükseltmek için BTC biriktireceğini ve bu sayede yarılanmadan sonra da aynı geliri korumayı hedefleyeceğini düşünüyorlar.

Blockchain araştırma şirketi Glassnode, geçtiğimiz Ekim ayında artan sayıda Bitcoin balinasının BTC biriktirdiğini gösteren veriler paylaşmıştı. Glassnode’a göre, 1000 BTC ve üzerinde Bitcoin bulunan adreslerin sayısı, yaklaşık olarak 2075 ile bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti.

Bitcoin yarılanması sırasında çeşitli öngörüler ortaya atılırken gerçekte ne olacağı meçhul. Bu durum madencileri endişeye sürüklüyor. Bazıları, gelecek yarılanmanın ardından hobi madenciliğinin tamamen ortadan kalkacağına ve yalnızca büyük hash gücüne sahip havuzların varlığını sürdüreceğine inanıyor.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap