Bu Gelişme, Bitcoin Madenciliğini Vurabilir: İşte Yaşananlar!

Bu Gelişme, Bitcoin Madenciliğini Vurabilir: İşte Yaşananlar!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Gelişme, Bitcoin Madenciliğini Vurabilir: İşte Yaşananlar!

Rusya-Ukrayna çatışmasının Bitcoin madenciliğini vurabileceği iddia ediliyor. Kripto madenciliği endüstrisi, Rusya-Ukrayna çatışmasının yarı iletken üretimi için çok önemli olan malzemelerin tedarikini bozma tehdidiyle karşı karşıya kalmasıyla yeni bir krizle karşı karşıya. Sektör, zaten tokenlerin basımı için çok önemli olan grafik kartlarının fiyatlarını artıran ve iki yıla yakındır süren ciddi bir çip sıkıntısından hâlâ muzdarip bulunuyor. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Gelişme, Bitcoin Madenciliğini Vurabilir: İşte Yaşananlar! 1

Ukrayna’nın işgal edilmesi ve Bitcoin madenciliği için yeni riskler

Ukrayna ve Rusya çip bileşenlerinin ana tedarikçileri konumundalar. Danışmanlık firması Techcet bir raporda, Ukrayna’nın ABD’nin çip yapım sürecinde kullanılan lazerlerin ayrılmaz bir parçası olan yarı iletkenlerin neonunun yaklaşık %90’ını sağladığını söylüyor. Rusya, ülkenin bazı yarı iletken türlerinin üretiminde kullanılan nadir bir metal olan paladyum arzının %35’ini karşılıyor. Herhangi bir kesintinin çip arzı üzerinde geniş bir etkisi olması muhtemel ve bu da işlemci fiyatlarının bir kez daha fırlamasına neden olabilir. Bu da, büyük ölçüde çip arzına bağlı olan madencilik endüstrisindeki potansiyel genişlemeyi engelleyebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Gelişme, Bitcoin Madenciliğini Vurabilir: İşte Yaşananlar! 2

Reuters’in bu ayın başlarında bildirdiğine göre Beyaz Saray, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda çip üreticilerini tedariklerini çeşitlendirmeleri konusunda uyarmıştı. Şu anda devam eden tam bir çatışma ile, önümüzdeki aylarda arz kesintileri olasılığı yüksek. Hollandalı firma ASML kısa süre önce mevcut neon arzına alternatifler araştırdığını söyledi. Yonga üretimi endüstrisindeki diğer yöneticiler de arzın kesintiye uğraması halinde üretimin önündeki olası engellerin altını çizdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Gelişme, Bitcoin Madenciliğini Vurabilir: İşte Yaşananlar! 3

Yonga üretiminde muhtemel sorunlar

Yonga yapım devleri Intel ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) geçtiğimiz günlerde artan talep karşısında yarı iletken üretimini artırma planlarını duyurdu. Dünyanın en büyük çip tedarikçisi TSMC, bu yılın başlarında arzı artırmak için 44 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Bitcoin’in hash oranı, yani yeni tokenler basmak için gereken hesaplama gücü ile son zamanlarda rekor seviyelere ulaşan madencilik endüstrisinin büyük ölçüde sabit çip arzına güvenmesi bekleniyor. Çin-Tayvan gerilimi başka bir tehdit mi? Son Ukrayna ihtilafı, Tayvan ve Çin arasındaki gerilimlerle karşılaştırmalar yaptı. Çin’in herhangi bir askeri saldırısının küresel çip arzını sarsması muhtemel. TSMC aracılığıyla Tayvan, dünyanın en büyük yarı iletken ihracatçısı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap