Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları!

Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları!

Hong Kong merkezli lisanslı bir kripto para borsası olan HashKey, 24 saatlik süreç hacminin 4,8 milyar dolara yükselerek kesim devi Binance’in düzeylerine yaklaşması nedeniyle wash trading argümanlarıyla karşı karşıya. CoinGecko dataları, platformdaki alım satım faaliyetinin meşruiyetine ait kaygıları artıran kıymetli bir artış olduğunu ortaya koydu. İşte detaylar…

Kripto para borsası için tasalar arttı

CoinGecko’dan alınan son bilgiler HashKey Exchange’in alım satım faaliyetlerine dikkat çekerek 24 saatlik alım satım hacminin 4,8 milyar dolara yükseldiğini gösterdi. Bu değerli artış, bilhassa de geçtiğimiz hafta boyunca 1 milyar doların altında olan günlük süreç hacmiyle karşılaştırıldığında, kripto para topluluğunda kaşları kaldırdı. Süreç hacminin dağılımı, BTC/USD çiftinden gelen 3,4 milyar dolarlık değerli bir kısmı gösterirken, Ethereum çifti 617 milyon dolar katkıda bulundu. Üçüncü en büyük çift olan BTC/USDT ise 43 milyon dolarlık bir hacim kaydetti. Böylesine süratli ve değerli bir büyüme, wash trading kuşkularına yol açtı.

Kripto para alanında önde gelen bir isim olan Wu Blockchain, HashKey’deki süreç hacmindeki artışın, platform paraları kazanmayı amaçlayan piyasa yapıcılarının yıkama ticareti uygulamalarıyla kontaklı olup olmadığını sorguladı. Ayrıyeten, bu çeşit davranışların Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Kurulu (SFC) tarafından yasaklanan kapsama uygunluğu konusunda tasalar lisana getirilmiştir. Yaygın olarak kullanılan bir kripto para piyasası bilgi sağlayıcısı olan CoinGecko, BTC/USD ve ETH/USD süreç çiftleri için HashKey’e son derece güvenilmez bir itimat puanı atadı. Bu gelişmeler, düzenleyici incelemeyi çekebilecek potansiyel usulsüzlüklere işaret etmektedir.

HashKey hakkında kimi detaylar

HashKey Group’a bağlı HashKey Exchange, bu yıl Ağustos ayında piyasaya girdi. Hong Kong’da kripto para lisansını alarak düzenleyici gerekliliklere uygunluğunu gösterdi. Borsa fiat para yatırma ve çekme hizmetleri, perakende ticaret çiftleri sunmakta. Ayrıyeten inançlı bir saklama sistemine sahip olduğunu söylüyor. Fakat, son vakitlerde ortaya atılan wash trading argümanları borsanın güvenilirliğine gölge düşürdü. Kesim iştirakçilerini gelişmeleri ve düzenleyici kurumların reaksiyonlarını yakından izlemeye sevk etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Dev Kripto Para Borsasına Dikkat: Wash Trade İddiaları! 1

Wash trading, bir kişi yahut kuruluşun değerli bir piyasa faaliyeti manzarası yaratmak için bir finansal varlığı tekrar tekrar alıp satarak süreç hacmini yapay olarak şişirdiği aldatıcı bir ticaret uygulamasıdır. Alım satım süreçlerinde, tıpkı kişi yahut kuruluş, mülkiyet yahut ekonomik çıkarlarında rastgele bir değişiklik olmaksızın alım ve satım buyrukları vererek esasen kendi kendileriyle süreç yapar. Bunun birincil maksadı, bir varlığın algılanan likiditesini ve alım satım faaliyetini manipüle etmektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap