Bu Altcoin Fiyatları Sert Düşüyor! Ayı Piyasası Derinleşecek mi?

Bu Altcoin Fiyatları Sert Düşüyor! Ayı Piyasası Derinleşecek mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Fiyatları Sert Düşüyor! Ayı Piyasası Derinleşecek mi?

Analist Marcel Pechman, meme-coin’lerin tüm kripto kesimi için daha yüksek bir betayı yansıttığını söylüyor. Önde gelen meme coinler’i PEPE, SHIB ve APE haftalık bazda %25’lik sert düşüşler gördü. Bu, derinleşen bir Bitcoin ve altcoin ayı piyasasına mı işaret ediyor? Analist, bu soruya yanıt arıyor.

Üç tanınan altcoin sert düşüş gördü, sorun ne?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, son kripto çöküşü meme-coin’leri sert bir biçimde vurdu. Bu süreçte, meme-coin’leri 14 Ağustos’tan 21 Ağustos’a kadar toplam piyasa kıymetinde %9’luk bir düşüş gördü. Birebir periyotta Pepecoin (PEPE), Shiba Inu (SHIB) ve ApeCoin (APE) %25’lik bir düşüş yaşadı. Asıl soru, bu eğilimin daha geniş bir piyasayı etkileyip etkilemeyeceği, daha geniş bir ayı piyasasına işaret edip etmeyeceği ya da yalnızca meme-coin’lerin gecikmeli performansını yansıtıp yansıtmayacağı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Fiyatları Sert Düşüyor! Ayı Piyasası Derinleşecek mi? 1Toplam kripto piyasa pahası (mavi) ile PEPE (yeşil), SHIB (kırmızı), APE (turuncu). Ağustos 2023. Kaynak: TradingView

Dogecoin (DOGE) üzere meme-coinler, viral memler ve topluluk coşkusuyla sahneye çıktı. Lakin, çeşitli faktörler nedeniyle cazibeleri azaldı. Bu coinler dikkat çekmek için medyanın abartısına ve online topluluklara bel bağlıyor. Bununla birlikte, meme kökenlerinin ötesinde bir pahaya sahip değiller. Spekülatif yapıları süratli fiyat değişikliklerine ve oynaklığa yol açıyor. Dahası, meme-coin piyasası taklitlerle doymuş halde. Odak ve kaynakları daha klâsik kripto paralar çekiyor.

Yatırımcılar dikkatlerini yeni trendlere kaydırıyor!

Traderlar için Ağustos ortasındaki kripto piyasası çöküşü, meme-coin oynaklığının keskin bir hatırlatıcısı oldu. PEPE ve MiladyMemeCoin (LADYS) üzere bu altcoin projelerinin birçoğu son altı ay içinde ortaya çıktı. Bu durumun yeni girenleri uzaklaştırması mümkün. Ayrıyeten, olumsuz bir hava yaratarak, ayı piyasasını daha geniş bir kripto ortamına yayması muhtemel. Lakin bu düşük performans, geçmişte APE, SHIB ve PEPE’nin 5 Haziran ile 15 Haziran ortasında toplam kripto piyasasını %18 oranında geride bırakmasında görüldüğü üzere meme-coinler için tipik bir durum.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Fiyatları Sert Düşüyor! Ayı Piyasası Derinleşecek mi? 2Toplam kripto piyasa kıymeti (mavi) ile PEPE (yeşil), SHIB (kırmızı), APE (turuncu). Haziran 2023. Kaynak: TradingView

Bu iki örnek bu altcoin projelerinin her vakit daha geniş kripto piyasasından daha berbat performans göstereceği manasına gelmiyor. Bunlar, meme-coin’lerin piyasa hareketlerini abartma eğiliminde olduğu bölümde daha yüksek bir betayı yansıtıyor. Buna karşın, çok fiyat düşüşlerinin geriye dönük bir olgu mu olduğu yoksa bir piyasa dönüşüne mi işaret ettiği belgisiz. Beklentilerin tersine, meme-coinlerin boğa piyasaları sırasında da gecikmesi mümkün. Örneğin, 13 Mart ile 30 Mart ortasında meme-coinler düşerken toplam kripto piyasası %17,5 paha kazandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Fiyatları Sert Düşüyor! Ayı Piyasası Derinleşecek mi? 3Toplam kripto piyasa kıymeti (mavi) ile FLOKI (yeşil), SHIB (kırmızı), APE (turuncu). Mart 2023. Kaynak: TradingView

En son iki meme-coin düşük performans örneğine baktıktan sonra, bunların sonrasını incelemek çok kıymetli. Bu, fiyat düşüşünün muhtemel bir piyasa tabanına mi işaret ettiğini yoksa sadece yatırımcıların dikkatlerini öteki kripto paralara mı kaydırdığını belirlemeyi gerektiriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Fiyatları Sert Düşüyor! Ayı Piyasası Derinleşecek mi? 4Kripto para piyasası toplam kapitalizasyonu. Kaynak: TradingView

Dış faktörler bu altcoin fiyat hareketlerini etkiliyor

Meme-coin’lerin düşük performans gösterdiği Haziran ortası ve Mart sonu devrinin akabinde, genel kripto para piyasası kapitalizasyonu ya sabit kaldı ya da sonraki haftalarda kayda paha çıkarlar yaşadı. Bu devirlerde yatırımcı hassaslığını çok sayıda faktörün etkilemiş olması mümkün. Örneğin, BlackRock’ın 15 Haziran’da bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için müracaat yapması etkilemiş olabilir.

Benzer halde, 31 Mart’ta 4,2 milyar dolar bedelindeki Bitcoin opsiyonlarının müddeti doldu. Bu olay Bitcoin’in 28.000 dolar dayanak düzeyini güçlendirmesi için potansiyel bir katalizör olarak görüldü. Bunun nedeni, call (buy) opsiyonları ile put (sell) enstrümanları ortasındaki kayda kıymet dengesizlikti. Call opsiyonları put opsiyonlarını 1,2 milyar dolar aştı. Bu durum muhtemelen Bitcoin boğalarının işine yaradı. Ayrıyeten, muhtemelen BTC fiyatını desteklemek için vade bitiminden elde ettikleri kârı kullanmalarına yol açtı.

Bununla birlikte, bu altcoin fiyatlarındaki son iki keskin düzeltme, daha geniş kripto piyasası düşüşlerini yansıtmadı. Bu yüzden, Bitcoin’in 26.000 dolar civarında takviye bulma mümkünlüğü bir ihtimal olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, ETF ve opsiyon vade sonu olaylarından da anlaşılacağı üzere, piyasa eğilimleri ve meme-coin fiyat hareketi öncelikle haberler ve olaylar tarafından yönlendiriliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap