Bu 2 Kripto Para Projesi Küçülmeye Gidiyor!

Bu 2 Kripto Para Projesi Küçülmeye Gidiyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Kripto Para Projesi Küçülmeye Gidiyor!

Son vakitlerde, kripto para piyasasının amansız şartları, şirketleri olumsuz etkilemeye başladı. Yakın vakitte iki kripto para şirketi, küçülmeye gittiklerini açıkladı. İşte detaylar…

Star Atlas, 15 milyon dolarlık kayıp yaşadı

Solana merkezli ünlü Gaming Web3 projesi Star Atlas, FTX çöküşünün akabinde yaşananlar ve kripto para piyasasındaki daha geniş yankılarla boğuşuyor. Şirket kısa mühlet evvel, FTX fiyaskosu nedeniyle hazinesinden 15 milyon dolarlık kıymetli bir kayıp da dahil olmak üzere 2021’den bu yana karşılaştığı zorlukları ele alan resmi bir açıklama yaptı. Bir vakitler 2021’in en umut verici projelerinden biri olarak bilinen Star Atlas, token kıymetinin tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 0,268 dolardan yaklaşık yüzde 99 oranında düşmesiyle kıymetli bir gerileme yaşadı. FTX’in çöküşü ve akabinde Solana ekosisteminde yaşanan çalkantılar ATLAS üzerinde derin bir tesir yaratarak token fiyatının düşmesine ve şirketin mali açıdan zorlanmasına neden oldu.

https://twitter.com/staratlas/status/1683540297295495168

Star Atlas’ın ardındaki şirket olan ATMTA’nın CEO’su, Discord aracılığıyla Star Atlas topluluğuyla yaptığı samimi bir görüşmede mevcut durumu açıkladı. CEO, FTX’in çöküşünün operasyonlarını önemli biçimde etkilediğini ve fecî bir mali durumla sonuçlandığını açıkladı. Sonuç olarak, çekirdek takım 2022’nin sonlarında 235 üyeden bugünkü haliyle yalnızca 45 bireye indirildi. Küçülme kararı, mali zorlukla başa çıkmak ve sürdürülebilirlik için şirketin operasyonlarını tekrar yapılandırmak için bir tedbir olarak alındı. Fakat bu kararın yakın vadede projenin gelişimi ve ilerlemesi açısından zorluklar yaratması beklenmekte.

Dahası, Star Atlas’ın vergi borçları ile karşı karşıya kalması mali sorunlarını daha da arttırdı. Dış yatırımcılardan sermaye ve dayanak sağlama gayretlerinin da sonuçsuz kalması, projenin içinde bulunduğu çıkmazı daha da derinleştirdi. Şu anda ATLAS tokenı, 2021’deki en parlak devrine kıyasla değerli bir düşüşle sırf 0,00146833 dolardan süreç görüyor. Projenin yönetişim tokenı olan Star Atlas DAO (POLIS) da şu anda 0,098360 dolarlık kıymeti ile baskı altında.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Kripto Para Projesi Küçülmeye Gidiyor! 1

Kripto para borsası KuCoin hakkında küçülme söylentileri var

Bu durum, ABD’li düzenleyiciler ve başka ülkelerden yetkililer tarafından kripto para borsalarına yönelik daha geniş çaplı bir baskının ortasında ortaya çıktı. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere KuCoin ve Binance üzere önde gelen borsalarda çalışanların küçültülmesiyle ilgili savlar kripto piyasasındaki olumsuz havaya katkıda bulundu. Kısa bir mühlet evvel KuCoin, ABD’li düzenleyicilerin açtığı bir davayla karşı karşıya kaldı ve borsanın çalışanlarının yüzde 30’unu işten çıkaracağı haberleri yayıldı. Lakin KuCoin CEO’su Johnny Lyu bu tezleri yalanladı. Düzenleyici zorluklara karşılık olarak birtakım küçülmeler meydana gelse bile bu türlü sert bir tedbir alınmayacağını belirtti.

Benzer formda, Binance de 1.000 çalışanını işten çıkarma söylentileriyle karşı karşıya kaldı. Böylelikle, kripto piyasasını çevreleyen olumsuz anlatıya katkıda bulundu.  Kripto para piyasasındaki durum değişken ve belirsizliğini korurken, Star Atlas üzere projeler fırtınayı atlatmakta zorlanıyor. Düzenleyici baskılar sürerken, kesim oyuncuları bir yandan gelişen kripto ortamının karmaşıklığı içinde gezinirken bir yandan da piyasada itimat ve istikrarı yine tesis etmeye çalışıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap