Brezilya’da Bitcoin’in Yükselişi

Brezilya’da Bitcoin’in Yükselişi

Paylaş
Brezilya’da Bitcoin’in Yükselişi

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da enflasyon her geçen gün büyüyor. En son elde edilen verilere göre yüzde 4,5 sınırını aşan enflasyon oranı yüzünden halk, ekonomik olarak oldukça zorluk çekiyor. Son zamanlarda birçok ülkede kendini gösteren ekonomik buhran durumu şimdi de Brezilya’ya sıçradı. Venezuela, Arjantin, İran ve Afrika ülkeleri derken bu sefer patlak Brezilya’da kendini gösterdi. Öyle ki Brezilya halkı kendi yerel para birimlerine karşı güvenlerini kaybetmiş ve alternatif aramaya başladı. Bu alternatifler arasında ise Bitcoin’e yatırım yapmak ülke halkı için en mantıklı seçenekti ve insanlarda bu alternatife yönelmeye başladı.

Brezilya halkının Bitcoin’e yatırım yapmaya başlamasıyla beraber ortaya inanılmaz boyutlarda bir talep çıktı. Daha önce benzer durum Venezuela’da da yaşanmıştı. Hatırlanacağı üzere Venezuela’da ekonomik kriz sebebiyle insanlar açlıkla, sefaletle mücadele etmeye başladı. Ülkenin kendi para biriminin hiçbir değerinin kalmaması sonucu insanlar alternatif olarak Bitcoin’e yönelmişti. Şimdi aynı durum Brezilya ve Arjantin’de yaşanıyor.

Brezilya son senenin en yüksek enflasyon oranına sahip. Halbuki Brezilya ekonomisi dünyanın en büyük 9. ekonomisi olarak biliniyor. Enflasyonun bu boyutlara ulaşmasından sonra halk da Bitcoin’e yönelmeye başladı. Öyle ki son 24 saat içinde sadece Brezilya’da gerçekleşen Bitcoin işlem hacmi 320 milyon dolara ulaştı. Enflasyonun neden bu kadar çok yükseldiği tam olarak bilinmezken yeni başkan Messias Bolsonaro’nun bu sene başı itibariyle göreve gelmesinden sonra ekonomik krizin patlak verdiği dikkatlerden kaçmadı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap