BRC-20 projelerinin piyasa pahası 1 milyar dolara yaklaştı

BRC-20 projelerinin piyasa pahası 1 milyar dolara yaklaştı

Paylaş
BTC Piyasası: BRC-20 projelerinin piyasa pahası 1 milyar dolara yaklaştı

BRC-20 tokenleri, kripto para piyasasında yeni haftanın gündeminde kalmaya devam ediyor.

Bitcoin ağında üretilen bu token’lar, dün büyük bir çıkış yakaladı. Ordinals (ORDI) listelemeleri bu çıkışta temel etken oldu.

Bitcoin ağının birinci merkeziyetsiz borsası olan Ordinals’ın lokal token’ı, dün Gate.io’da listelendi. Crypto.com, BitMart, BingX üzere borsaların da listelemesiyle ORDI, 29 dolara kadar yükseldi. Bu yükselişin akabinde Ordinals’ın piyasa bedeli 600 milyon dolara ulaştı.

ORDI ile birlikte öteki BRC-20 projelerinin kıymeti de bu periyotta 1 milyar dolara yaklaştı. Süreç içerisinde 980 milyon dolar düzeylerini gören toplam piyasa bedeli, fiyatlardaki düşüşle an prestijiyle 700 milyon dolar düzeylerine geriledi.

“Bitcoin Request for Comment” kısaltması olan BRC-20 token’ları, Bitcoin ağında yaklaşık 2 ay evvel üretilmeye başlandı. ORDI’nin yanında ağ üzerinde MEME, PIZA ve DOMO üzere çok sayıda meme-token projesi üretildi.

BRC-20 Nedir?

“Bitcoin Request for Comment”in kısaltması olan BRC-20, Bitcoin üzerinde, “inscription” ismi verilen NFT gibisi varlıkların basılmasına müsaade veren Ordinals protokolünü kullanarak oluşturulan yeni bir token biçimidir.

Taproot sonrası ağ üzerinde üretilen token sayısı, bugün prestijiyle 4,5 milyona ulaştı. Zincir üstü bilgilere nazaran yakın vakitte, Bitcoin ağındaki süreçlerin %65’ini BRC-20 kaynaklı süreçler oluşturdu.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap