Borsalara Bu Kripto Paradan Akıyor! Milyarder ‘Koşun’ Dedi!

Borsalara Bu Kripto Paradan Akıyor! Milyarder ‘Koşun’ Dedi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Borsalara Bu Kripto Paradan Akıyor! Milyarder ‘Koşun’ Dedi!

On-chain ve finansal ölçüm platformu Glassnode’a nazaran, kripto borsalarına balina girişleri bu yılın Haziran ve Temmuz ayları boyunca günde 4.000 ila 6.500 Bitcoin ortasında yüksek bir giriş eğilimini sürdürdü. Bu, son beş yılda 30 günde 5.000 BTC ile -5.000 BTC ortasında salınan tarihi net akış oranlarından kıymetli bir değişikliktir. İşte detaylar…

Öncü kripto para, borsalara yığılıyor

Platformdan gelen bir tweet’e nazaran, borsalara BTC balina net akışları, arz ve talep üzerindeki tesiri için bir indikatör olarak hareket edebilir. Çünkü Glassnode, Temmuz ayındaki balina borsa akışlarını özetleyen bir ekran imajı paylaştı. Paylaşılan örnekte, balinadan borsaya giriş günde 11.900 Bitcoin olurken, çıkış günde -6.900 BTC oldu ve toplamda günde 5.000 BTC net akışa ulaştı. Kripto traderları, yatırımcıların hassaslığını ölçmek için Bitcoin net akış ölçümlerini kullanıyor. Ayrıyeten Bitcoin balinalarının coinlerini ne vakit ellerinde tutmayı ya da tasfiye etmeyi planladıklarını tespit etmek için de kullanırlar. Balinaların kripto varlıklarını kripto borsalarına aktarması, bunları satmak ya da takas etmek istediklerinin bir işareti olarak görülmekte.

Tersine, Bitcoin balinalarının coinlerini borsalardan çektiklerinde, onları daha inançlı bir depoya taşıyor olabilecekleri inancı vardır. Bu da onları uzun müddet ellerinde tutmaya istekli olabileceklerini göstermektedir. Bu mantığa dayanarak, Glassnode’un borsalara daima ve nispeten artan bir giriş olduğunu gösteren dataları, mevcut piyasa durumu hakkında fikir verebilir. Bitcoin’in bu yılın Haziran ve Temmuz aylarının birçoklarında neden hafif bir düşüş ivmesi sürdürdüğünü açıklayabilir.

Mike Novogratz, Bitcoin alımını destekledi

Borsalara BTC’ler aktarılırken, milyarder Mike Novogratz’den bir yorum geldi. Ünlü milyarder yatırımcı ve yatırım uzmanı Mike Novogratz, ABD’nin faiz ödemeleriyle ilgili şaşırtan bir açıklamanın akabinde Bitcoin (BTC) üzerindeki yükseliş duruşunu bir defa daha vurguladı. ABD’nin 2. çeyrekte 41 milyar dolarlık bir artışla 970 milyar dolarlık şaşırtan bir faiz ödemesine ulaştığına dair son raporlara cevap olarak Novogratz, Twitter’da yankılanan bir davette bulundu. ABD iktisadında faiz ödemelerindeki şaşırtan büyüme, yakında 1 trilyon dolar sonuna ulaşabileceğini öngören uzmanlar ortasında tasalara yol açtı.

Vergi gelirleri devlet borçlarındaki süratli artışın gerisinde kalmaya devam ederken, faiz ödemeleri giderek daha fazla borç ihracı yoluyla finanse edilmekte.  Bu da külfetli bir döngü yaratıyor. Novogratz, birçok defa kripto para ünitesine verdiği dayanağı lisana getirdi. Bu ayın başlarında, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal borcu Haziran ve Temmuz ayları ortasında 1 trilyon dolar üzere tasa verici bir artış gösterdiğinde yatırımcıları BTC satın almaya çağırdı. İktisat konusundaki temkinli bakış açısına karşın Novogratz, Bitcoin’in geleceği konusunda optimistliğini koruyor. Tahliline nazaran BTC, 28,000 ila 32,000 dolar aralığında bir konsolidasyon kademesinin akabinde öteki bir büyüme dalgasına hazırlanıyor. Bununla birlikte, bu beklenen dalgalanmanın gerçekleşmesi için FED’in faiz oranlarını düşürmeye başlayarak değerli bir siyaset değişikliği yapması gerektiğine inanmakta.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap