BOJ kararının akabinde Bitcoin 29 bin dolar düzeyini koruyor

BOJ kararının akabinde Bitcoin 29 bin dolar düzeyini koruyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: BOJ kararının akabinde Bitcoin 29 bin dolar düzeyini koruyor

Japonya Merkez Bankası (BoJ), getiri eğrisi denetimi (YCC) uygulamasında değişikliğe giderek 10 yıl vadeli tahvil getirisine uygulanan sonu yüzde 0,5’ten yüzde 1’e çekti.

Kararın akabinde tahvil getirileri yükseldi ve bu gelişme, Bitcoin dahil tüm risk varlıkları açısından olumsuz bir ortam yarattı. BoJ’un YCC uygulaması, 2016’dan beri global piyasalarda değerli bir likidite kaynağı teşkil ediyordu. Artık ise likidite artırma siyasetinden uzaklaşılması global tesirlere yol açabilir.

Cuma günü erken saatlerde Bitcoin (BTC), 29 bin doların üzerinde kalmaya devam ediyor. Fakat BoJ’un düşük faiz oranlarını korurken likiditeyi artıran YCC uygulamasında yaptığı değişiklikler, tahvil getirilerini yükseltti.

Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranı gayesini yüzde 0,1 düzeyinde, YCC’nin 10 yıllık hükümet tahvili getiri gayesini de yüzde 0 düzeyinde tutmaya devam etti. Ayrıyeten banka, 2022 Aralık ayında verdiği kararını da sürdürerek 10 yıllık getirinin yüzde 0’lık gayesi etrafında yüzde 0,5 artıp azalmasına müsaade verme siyasetini korudu.

Ancak banka, yüzde 0,5 bandının sadece bir referans olacağını, katı bir üst hudut olmayacağını belirtti. Bu da getiri eğrisi denetiminde daha fazla esneklik vaat ediyor.

Faiz stratejist Rishi Mishra, attığı tweet’te “BoJ 0,5 düzeyini korudu ve hududu yüzde 1’e çekti lakin açıklamada kullanılan lisandaki belirsizlik, esnek bir ortam yaratıyor. Fikrimce bu, pek uygun bir YCC ayarlaması fakat insanları bu kararın, düşündükleri kadar şahin olmadığına inandırmak için belgisiz bir lisan kullanıldı.” dedi.

Gelişme, Memleketler arası Para Fonunun (IMF), faiz oranlarının artırılması için BoJ’a getiri eğrisi denetiminden uzaklaşma davetinde bulunmasından birkaç gün sonra gerçekleşti.

Birkaç yatırım bankası, faiz oranlarının 50 baz puandan 100’e kadar genişleyebileceğini öngörüyor. Goldman Sachs, bu durumun piyasaları olumsuz bir formda etkileyebileceğini söylüyor.

Bitcoin, BoJ kararının akabinde büyük bir değişikliğe uğramadı ve 29.250 dolar civarında süreç görmeye devam etti.

Fed ve başka kıymetli merkez bankalarının faizleri yüksek tutmaya yönelik bir duruş sergiledikleri bu periyotta BoJ’un tahvil piyasasındaki denetimi gevşetmesi, risk varlıkları için güçlü bir ortam yaratabilir.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap