Boğa Ne Vakit Gelecek?

Boğa Ne Vakit Gelecek?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Boğa Ne Vakit Gelecek?

Ayı piyasasına girdiğimiz son iki yılı düşünürsek, kesimde çalışanlardan yatırımcısına kadar herkesin en fazla düşündüğü mevzu, bir sonraki boğa döngüsünün ne vakit geleceği. Dünya enflasyonla boğuşmaya devam ederken artan faizler, para siyasetlerinde sıkılaştırmayla birlikte riskli piyasalardan likidite çıkışları meydana geldi. Elbette tek başına makroekonomik dinamiklerimiz yoktu. Kripto para piyasalarında yaşanan büyük yıkımlar (FTX iflası, Luna-UST krizi), itimat kaybına sebep oldu ve dış güçlerin regülasyon baskıları da bölümde büyük bir belirsizlik yarattı.

2023 yılı başlarında 32.000 dolar düzeylerindeyken, 2023 yılının sonlarına yaklaşırken 26.000 dolar düzeylerinde bir Bitcoin görüyoruz. 2024 yılında bizleri bekleyen hoş birtakım gelişmeler var. Bunlardan en kıymetlisi ise hiç elbet Bitcoin Halving (Yarılanma) devri. Yarılanma periyodu ile yani her dört yılda bir, madencilere süreçleri doğrulamaları için verilen ödül ölçüsü yarıya düşüyor, her bir blokta dolanıma giren BTC sayısı azalıyor. Böylelikle Bitcoin deflasyonist bir hale geliyor. Çabucak aklınıza arz-talep eğrisini getirin.

Bitcoin toplam arzı 21 milyon adet. 2140 yılına kadar tüm Bitcoin’lerin çıkarılması bekleniyor lakin bu çok uzun bir müddet. Yani yaklaşık 100 yıldan fazla bir müddet gerekeceği için bizler o günleri göremeyeceğiz.

Bitcoin, şimdiye kadar üç halving yaşadı. Bunlardan birincisi 2012 yılındaydı ve birinci yarılanmada 50 BTC olan blok mükafatı 25 BTC’ye indi. İkinci halving 2016 yılında meydana geldi ve 25 BTC olan ödül, 12.5 BTC’ye çekildi. Üçüncü Bitcoin yarılanması ise 2020 yılında gerçekleşti ve Bitcoin ağındaki blok mükafatı 6.25 BTC’ye geriledi. 2024 yılındaki yarılanma ile Bitcoin ağında blok mükafatı 3.125 BTC’ye gerileyecek.

Peki bu vakte kadar halving devirlerinde neler olmuş ve fiyata nasıl tesir etmiş? Size iki grafikle durumu göstermeye çalışacağım.

Ulaş Utku Bozdoğan: Boğa Ne Vakit Gelecek? 1

Ulaş Utku Bozdoğan: Boğa Ne Vakit Gelecek? 2

Her iki grafik de olumlu gidişatı gösteriyor fakat bu yıl kripto para piyasası hiç olmadığı kadar baskı yaşadı. Yani tek başına bu olay yeni bir boğa periyodu için kâfi olacak mı emin değilim. Mevzuyu bir de Türk kripto topluluğuna sormak istedim ve aldığım görüşleri sizler için derledim:

Genel olarak,

  • ABD Seçimleri
  • ABD’nin enflasyonu denetim altına alıp faiz düşürmeye başlaması
  • Regülasyon süreçlerinin tamamlanması
  • Yeni boğa periyodu hayal
  • BTC’den son bir taban daha beklenmesi
  • FTX 2.0 tekrar açılması

Peki ben ne düşünüyorum diye sorarsanız şayet, halving periyodunun hoş bir ivme katacağını lakin kâfi olmadığını düşünüyorum. Spot BTC ETF süreci hoş bir ivme katacak elbet lakin öncelikle regülasyon baskılarından arınmamız gerekiyor. Devletlerin mali genişleme siyasetine geçmesi de değerli olacak zira likidite şimdi kâfi değil ve kripto para piyasalarına geçmiyor.

Ne olursa olsun bir Bitcoin maksimalisti olarak uzun vadeli yatırımcıların yüzlerinin güleceğini düşünüyorum.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap