Bloomberg stratejisti McGlone: Faiz artırımı Bitcoin’i önplâna çıkarabilir

Bloomberg stratejisti McGlone: Faiz artırımı Bitcoin’i önplâna çıkarabilir

Paylaş
Uzman Coin: Bloomberg stratejisti McGlone: Faiz artırımı Bitcoin’i önplâna çıkarabilir

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık ayı toplantısında yer alan konuşmaların tutanaklarının açıklanmasından sonra kurumun 8.3 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye gitmek için faiz artırımını beklenenden öne almayı plânlaması, uzmanların da hisse senetleri ve kripto paraların kısa vadedeki performanslarında birçok değerlendirmede bulunmalarına yol açtı.

Bloomberg’in ünlü analisti Mike McGlone, Ocak ayı raporunda Fed’in bu şahin bakışının Bitcoin’in hisse senetleri karşısında çok daha iyi bir performans sağlamasına olanak tanıyabileceğini belirtti.

“Bitcoin’de geri dönüş sinyali”

Fed’in olası bir faiz artırımı kararının Bitcoin için, S&P 500 karşısında bir kazan-kazan senaryosu yaratabileceğini belirten McGlone şu ifadeleri kullandı:

“Piyasaların yükselişleri artık olağan hale geldi. Ancak emtialarda ve Bitcoin’de ciddi bir geri dönüş sinyali alıyoruz. Boğa piyasasının süresiyle alakalı bir durum bu… Ve biz en büyük kripto paranın burada önplâna çıktığını görüyoruz”

Bilindiği üzere Fed uzun zamandır faiz artırımı konusu tartışıyor ve beklenti 2022 yılında 3 kez faiz artırımı yapılarak bilançonun küçülmesinin önünü açmak. Bu tür bir hamle Bitcoin de dahil olmak üzere risk varlıkları için olumsuz, ki tutanakların ortaya çıkmasından sonra da Bitcoin’de yaklaşık 5 bin dolara varan bir düşüş olmuştu.

McGlone ise Bitcoin’i ve kripto paraları riskli varlıkların en güçlüleri olarak görüyor ve Fed’in hamlesiyle bu tür varlıklarda yaşanacak bir düşüşün Bitcoin’in de işine yarayabileceğini belirtiyor. McGlone’a göre eğer Bitcoin, enflasyona karşı küresel bir koruma aracı haline gelirse, Fed’in bu hamlesinden en çok katkı sağlayacak risk varlığı olacak.

McGlone ayrıca Bitcoin, Ethereum ve sabit coin’lerin 2022’de de piyasadaki liderliklerini sürdürmelerini beklediğini söyledi.

Bloomberg baş emtia stratejisti, Bitcoin’in 30 bin dolar seviyesine indiği yaz aylarında da “Bitcoin’in 100 bin dolara gitme olasılığı 20 bin dolara düşme olasılığından fazla” demişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap