Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’!

Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’!

Kısa bir müddet evvel Bloomberg analistleri, 2023 yılı sonuna kadar onaylanmış bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) mümkünlüğünü yükseltti. Bu inanç değişimi, Grayscale’in Amerika Birleşik Devletleri federal menkul değerler düzenleyicisine karşı kazandığı kıymetli bir yasal zaferin çabucak akabinde geldi. İşte detaylar…

ETF analisti Bitcoin ETF’leri için kabul mümkünlüğünü yükseltti

Kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, meslektaşı James Seyffart ile birlikte, spot Bitcoin ETF’lerinin bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtılma muhtemelliğine olan itimatlarının arttığını açıkladı. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı verdiği uğraşta Grayscale’in lehine olan son mahkeme kararının, bakış açıları üzerinde kıymetli bir tesiri oldu. Balchunas, bir X (eski ismiyle Twitter) gönderisinde, bu yıl piyasaya sürülecek spot Bitcoin ETF’leri için oranlarını %65’ten %75’e yükselttiklerini belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’! 1

 Mahkemenin Grayscale lehine oybirliğiyle ve kesin olarak verdiği karar bu değişikliği değerli ölçüde etkiledi. Karar yalnızca SEC’in evvelki argümanlarına meydan okumakla kalmıyor, tıpkı vakitte ajansa Bitcoin ETF‘lerinin onaylanmasına karşı çıkmak için en az alan bırakıyor. Bloomberg analistleri, mahkeme kararının beklentilerini aştığını ve itimatlarını kayda paha bir biçimde %10 artırdığını belirtti. Balchunas, artan medya ilgisinin ve yaklaşan son tarihlerin SEC’i daha fazla inkarın haklı gösterilmesinin güç olacağı bir pozisyona getirdiğini vurguladı.

Boğa piyasası geliyor mu?

Benzer halde, tanınan Bankless Show’un sunucusu Ryan Sean Adams da bir boğa piyasasının gelmekte olabileceğini ima etmekte. “Boğayı devam ettiriyoruz,” diyor. Son yasal zafer, SEC‘i spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına karşı çıkmak için daha az mahzurla konumlandırdı. Balchunas ve Seyffart, ETF’lerin bu yıl piyasaya sürülmemesi halinde, onaylanma mümkünlüğünün 2024 yılı sonuna kadar %95’e yükseleceğini iddia ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’! 2

Sektörde spekülasyonlar artmaya devam ederken, kripto etkileyicileri mahkeme kararından duydukları heyecanı lisana getirirken, artık gözler SEC’in Bitcoin ETF’lerinin onaylanma mümkünlüğünün artmasına vereceği karşılığa çevrildi. Düzenleyici ortam geliştikçe, kripto para ünitesi topluluğu, kripto para ünitesi yatırım araçlarının ana akım olarak benimsenmesinin önünü açabilecek daha fazla gelişmeyi hevesle bekliyor.

ETF kabulü neden “bullish”?

Birçok uzman, Bitcoin ETF’lerinin ABD’de faaliyete geçmesinin kripto para için boğa (bullish) olacağını düşünmekte. Bir Bitcoin ETF’sinin (Borsa Yatırım Fonu) potansiyel onayı, birkaç nedenden dolayı Bitcoin’in fiyatı ve benimsenmesi için ekseriyetle yükseliş olarak kabul edilir. Bu sebepler ortasında şunlar var:

  • Erişilebilirlik: ETF’ler, yatırımcıların destek varlığı direkt ellerinde tutmalarına gerek kalmadan makul bir varlığa yahut piyasaya kolay ve rahat erişim sağlayan tanınan yatırım araçlarıdır.
  • Kurumsal iştirak: Bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması, düzenlenmiş ve tanıdık yatırım eserleri bekleyen kurumsal yatırımcıları çekebilir.  
  • Artan talep: Hem ferdî hem de kurumsal daha fazla yatırımcı bir ETF aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapabildikçe, ETF paylarına olan talep artabilir.
Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg ETF Uzmanı Sevindirdi: Bitcoin İçin ‘Bullish’! 3
  • Piyasa doğrulaması: Bir Bitcoin ETF’sinin düzenleyici otoriteler tarafından onaylanması, kripto para piyasasının meşruiyeti ve olgunluğu için bir doğrulama biçimi olarak görülecektir. Piyasa manipülasyonu ve düzenleyici belirsizlikle ilgili tasaları hafifleterek Bitcoin’i daha geniş bir yatırımcı kitlesi için daha cazip hale getirebilir.
  • Ana akıma geçiş: Bir Bitcoin ETF onayı muhtemelen medyanın değerli ölçüde ilgisini çekecek ve ana akım finans haberlerinde yer alacaktır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap