Bloomberg Analisti Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Gidiyor!

Bloomberg Analisti Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Gidiyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Bloomberg Analisti Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Gidiyor!

Kıdemli Bloomberg stratejisti Mike McGlone, en son tahlillerinde Bitcoin fiyatının 10.000 dolara kadar düşebileceğini söyledi. Deneyimli analist, BTC fiyatının 100 haftalık hareketli ortalamayla bağlantısını tasa verici buluyor.

Mike McGlone, Bitcoin fiyatının 2017-20 düzeylerine döneceğini iddia ediyor

McGlone’ye nazaran, Bitcoin’in kalıcı momentum tedbirleri alması, gücünü kanıtlaması için epeyce kıymetli olacak. Kasım 2022’de, Bitcoin 100 haftalık hareketli ortalama ile karşılaştırıldığında bariz bir düşüş yaşadı. Temmuz ayında bu düzeye yakın bir toparlanma sağladı. Şu anda bu düzeylerden çokta uzakta süreç görmüyor. Bloomberg stratejisti bu noktada iki farklı senaryo ortaya koyuyor.

Daha fazla düşüş hakkında uyaran McGlone, trende uygun hareket eden bir BTC’nin 30.000 dolara ulaşma potansiyelini de göz gerisi etmedi. Lakin, devam eden faiz artışlarının 10.000 dolar ihtimalini güçlendirdiğini belirtiyor. Bitcoin şu anda 25,500 dolar bölgesine yatay hareket ediyor.

Teknik tahlillerinde Bitcoin için boğa ve ayı senaryolarını şu biçimde aktarıyor:

Bazı kalıcı Bitcoin momentum tedbirleri devredildi ve bu da kripto paranın gücünü kanıtlamasını gerekli kılabilir. Kasım ayında Bitcoin, 100 haftalık hareketli ortalamaya nazaran en dik indirime ulaştı zira hesaplanabildi ve Temmuz ayında bu düzeye yakın bir düzeye toparlandı. Artık çok soğuk değil ve bu momentum metriği aşağıyı işaret ettiğinden, önyargımız aksi kanıtlanana kadar trende hürmet duymaktır. 100 haftalık ortalamanın 30.000 doların biraz üzerinde sürdürülmesi toparlanmanın gücünü gösterebilir.

Aksi takdirde, Bitcoin’in 2017-20 yılları ortasında ana pivot misyonu gören 10.000 dolara yanlışsız dönüş sürecini tarihin en büyük likidite pompasına kadar devam ettirmesi daha muhtemel görünüyor. Birçok merkez bankasının hala 3. çeyrekte faiz artırımı yolunda olması, Bitcoin’de aksi rüzgarlar beklemek için kâfi neden olabilir.

Faiz artışları kritik

Daha evvel McGlone, Bitcoin fiyatının faiz artışları akabinde geri çekilmesinin doğal olduğunu söylemişti. Bu mevzuda, “ABD’deki spot ETF’lerinin onay sürecine yaklaşıyor olması ve canlı bir borsada süreç görmesiyle birlikte, üçüncü çeyreğin sonuna kadar Bitcoin’in yaklaşık %15 kıymet kaybetmesi, bize kıymetli bir şeyler anlatıyor” diye yazdı. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız, McGlone’ın bir evvelki tahlillerine bu sayfadan göz atabilirsiniz.

Bitcoin spot hacimleri 4 yılın diplerinde

Ağustos ayında Bitcoin fiyatının istikrarlı seyretmesiyle birlikte, CCData bilgilerine nazaran spot piyasasının süreç hacmi 4,5 yılın en düşük düzeyine geriledi. Bu devirde toplam kripto spot ve türev süreç hacmi %11,5 azalarak 2,09 trilyon dolara düştü.

CCData, Grayscale’in Ağustos ayı sonunda SEC’e karşı kazandığı mahkeme zaferinin, merkezi borsalardaki süreç hacimlerine yansımadığını belirtiyor. Merkezi Bitcoin borsalarındaki spot süreç hacmi, %7,78’lik bir düşüşle 475 milyar dolara geriledi. Böylelikle, Mart 2019’dan bu yana en düşük düzeye ulaştı. Son olarak, türev piyasası da emsal bir düşüş sergiliyor. Türev süreç hacmi %12’nin üzerinde azalarak 1,62 trilyon dolara geriledi. Böylelikle 2021’den bu yana ikinci en düşük seviyeyi gördü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap