Bloomberg Analisti İstikamet Tayini İçin Bir Bitcoin Korelasyonu Açıklıyor!

Bloomberg Analisti İstikamet Tayini İçin Bir Bitcoin Korelasyonu Açıklıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Bloomberg Analisti İstikamet Tayini İçin Bir Bitcoin Korelasyonu Açıklıyor!

Bitcoin (BTC), fiyatı hala izafî bir kayıpla süreç görüyor. Bu yüzden, bugün piyasa yapıcılarını etkilemiyor. Bununla birlikte, Bloomberg’ün tanınan kıdemli analisti Mike McGlone’un müşahedesine nazaran kripto para tek başına hareket etmiyor üzere görünüyor.

Bloomberg analisti: Bitcoin ve Nikkei 225 güçlü bir korelasyona sahip!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, dar bir alana sıkışmış durumda. Mike McGlone’a nazaran Bitcoin, tanınan Japon piyasa endekslerinden biri olan Nikkei 225 ile güçlü bir korelasyon sürdürüyor. Analist, endeksin Bitcoin’in performansının profilini çıkarmak için uygun bir rehber olarak hizmet edebileceğini söylüyor. Ayrıyeten, bunun zıddının de geçerli olduğunu belirtiyor. Toplumsal medya platformu X’te yaptığı paylaşıma nazaran, hem Bitcoin hem de Nikkei 225 bir müddettir istikametli bir alaka sürdürüyor.

Analist bu alakanın dezavantajını da belirtiyor. Buna nazaran kripto fiyatındaki son düşüşün uzun vadede Nikkei 225 için bir bulaşmaya işaret edebilir. Boğalar, yaklaşık 33 yıl sonra yeni bir tepeyi yine test eden endeks üzere ilgili bir başarıyı elde etmek için kriptonun etrafında toplanmayı seçebilir. Bu yüzden şu andaki alakanın Bitcoin fiyatının lehine olmaması mümkün.

Lider kripto paranın destekçileri kış uykusunda mı?

BTC’nin bu argümanlı büyüme yolunu çizmesi mümkün. Bununla birlikte, bu muvaffakiyetin uzun mühlet devam etmesi için çok güçlü kimi tetikleyicilere gereksinimi var. Bu tetikleyicilerden biri de kurumsal yatırımcılardan gelebilecek potansiyel bir birikim olarak somutlaşıyor.

Piyasa uzmanlarına nazaran, ABD’de bir spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) eserinin potansiyel onayının, fiyattaki bu koşuyu tetiklemek için kâfi olması mümkün. Lakin aşılması gereken kıymetli bir pürüz var: Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC). Bu yüzden, Bitcoin’in her iki tarafta de hareketi için birtakım argümanların olduğunu unutmamak gerekiyor.

BTC Piyasası: Bloomberg Analisti İstikamet Tayini İçin Bir Bitcoin Korelasyonu Açıklıyor! 1

Bitcoin fiyatı tabana vurmuş olabilir ya da olmayabilir!

SOPR, Blockchain’de hareket ettirilen coinlerin karlılığını ölçmek için kullanılan kıymetli bir metriktir. Bir varlığın SOPR bedelinin birden büyük olması, coinlerin ortalama olarak kârla hareket ettirildiği manasına gelir. Bilakis, 1’in altındaki bir SOPR kıymeti, taşınan coinlerin ortalama olarak ziyanla taşındığını gösterir. Analist Tarekonchain, metriğin tarihi emsallerinden bir ipucu alarak Bitcoin için şunları kaydediyor:

Piyasa tabanları, SOPR kritik eşik olan 0,97’nin altına düştüğünde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu, ayı piyasaları yahut büyük düzeltmeler sırasında yatırımcıların ekseriyetle Bitcoin varlıklarını ziyanına satarak teslim oldukları ve bunun da SOPR’nin bu eşiğin altına düşmesine neden olduğu manasına geliyor.

Analiste nazaran, BTC’nin SOPR’si Ocak 2019 ve Nisan 2020’de bu kritik eşiğin altına düştüğünde, bunu Bitcoin fiyatında bir toparlanma izledi. Tarekonchain, “Geçtiğimiz Kasım 2022 itibariyle, SOPR metriği kısa bir mühlet 0,97 eşiğine dokundu. Bu da yatırımcı hassaslığının kritik bir düzeye yaklaştığını gösterdi,” diye ekliyor.

BTC Piyasası: Bloomberg Analisti İstikamet Tayini İçin Bir Bitcoin Korelasyonu Açıklıyor! 2Kaynak: CryptoQuant
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap