Bloomberg analisti Bitcoin’de volatil günlerin son erdiğine inanıyor

Bloomberg analisti Bitcoin’de volatil günlerin son erdiğine inanıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg analisti Bitcoin’de volatil günlerin son erdiğine inanıyor

Investing.com – Bloomberg stratejisti Mike McGlone, son paylaşımlarında Bitcoin ve altının volatilite bağını kıymetlendirdi.

Bitcoin volatilitesinin altına kıyasla düşmeye devam ettiğine değinen analist, bu durumun Bitcoin’i daha az riskli hale getirmeye başladığına dikkat çekiyor.

Bitcoin’in son yıllardaki volatilitesini kıymetlendiren McGlone, fiyat oynaklığının kademeli olarak düştüğüne dem vururken Bitcoin’de volatilitenin önümüzdeki periyotlarda düşmeye devam edeceğine inanıyor. Daha fazla kurumsal yatırımcıların kripto dalına girme konusundaki en büyük tasalardan biri olan volatilite, piyasanın riskini artıran en büyük olgu olarak görülüyor. McGlone ise piyasayı domine eden kripto paranın böylece nispi riskinin süreki olarak azaldığını söylüyor.

Diğer yandan klâsik piyasalarda vakit zaman inançlı liman varlığı olarak kullanılan altının volatilitesine kıyasla Bitcoin’deki fiyat oynaklığının hâlâ çok yüksek olduğu kabul ediliyor.

Bloomberg Intelligence kıdemki stratejisti Mike McGlone, X üzerinden paylaştığı yorumunda Bitcoin – altın yakınsaması üzerine kıymetlendirme yaptı. Bitcoin volatilitesinin altın karşısında düşüş eğiliminde olduğu ve öteki klasik varlıklara nazaran volatilite düşüşü için daha fazla alan olduğunu savunan McGlone, bu durumun Bitcoin’i daha az riskli varlık haline getireceğini sav ediyor.

Yakınsama grafiğine nazaran BTC volatilitesi altına kıyasla 3 kat fazla olarak görülürken hâla yüksek seyretmesine karşın 2018 yılında 12 katlık tepeye nazaran hayli düşük olarak bedellendiriliyor.

Bu değerlendirmeye nazaran Bitcoin’in geçmiş yıllarda sert fiyat hareketleri gösterdiği devirler geride kalıyor. Riskin azalması yüksek ziyanların yaşanma mümkünlüğünü azaltırken birebir oranda yüksek getirilerinde görülmeyeceği çıkarımına neden oluyor. Bu da BTC’nin mümkün yeni rekor düzeylere ulaşma mühletini uzatacak bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Bitcoin, bir müddettir yatay hareket ederken geçen hafta piyasayı hareketlendiren birtakım gelişmelerin akabinde 7 hafta sonra %10’lık bir düşüş eğilimi gösterdi. Böylece BlackRock’ın ETF başvurusu sonrası elde edilen kazanımların geri verildiği görüldü.

Diğer yandan Bitcoin pazarını pahalandırmak isteyen başta dünyanın en büyük fon yöneticisi BlackRock ile birlikte birçok finans şirketinin kripto paraya olan ilgisi devam ediyor. Bitcoin’de oynaklığın azalması ise büyük klâsik finans şirketlerinin kripto para yatırımlarını artırması için kıymetli bir faktör olarak görülebilir.

Bitcoin’de son durum

Bitcoin, geçen hafta makro ekonomik gelişmelerin baskısı altında kalırken sert satışlara maruz kaldı. Fed’in sıkı para siyasetine devam etme sinyalleri doları güçlendirmeye devam ederken risk iştahının azalmasıyla Bitcoin fiyatı, 25.000 dolar hududuna kadar geriledi. Bu satışlarda Space X’in portföyündeki BTC’leri sattığına dair haberler ve Çin emlak devi Evergrande’nin iflas haberlerinin tesirli olduğu konuşuldu.

Geçen haftanın ortasında hızlanan satış süreçlerinin akabinde Bitcoin, 25.800 – 26.250 dolar bandında yatay kaldı. Yeni haftaya sakin fakat hafif satıcılı başlayan Bitcoin, sabah saatlerinde 26.000 dolar hududunda tutunmaya çalışıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap