Bloomberg Analisti, Bitcoin İçin 1930 Benzetmesi Yaptı: Manası Ne?

Bloomberg Analisti, Bitcoin İçin 1930 Benzetmesi Yaptı: Manası Ne?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg Analisti, Bitcoin İçin 1930 Benzetmesi Yaptı: Manası Ne?

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, yakın tarihli bir tahlilinde Bitcoin (BTC)’in mevcut gidişatına ait tasalarını lisana getirerek fiyat hareketleri ile 1929’daki meşhur borsa balonu ortasında paralellikler kurdu. McGlone’un karşılaştırması, iki periyot ortasındaki fiyat modelleri ve faiz oranı şartlarındaki dikkate kıymet benzerlikten kaynaklanıyor. İşte detaylar…

Ünlü analist, Bitcoin için Dow Jones benzetmesi yaptı

McGlone, tarihî datalara dayanarak, Bitcoin’in fiyatının son on yıldaki parabolik yükselişinin 1929 çöküşüne giden yolda borsanınkiyle çarpıcı benzerliğine dikkat çekiyor. McGlone, 1930’da borsanın çöküşünden evvelki şartları anımsatan yüksek faiz ortamının kıymetinin altını çiziyor. Analist, FED’den alınan krediler için bankalara uygulanan faiz oranı olan ABD iskonto oranını, Dow Jones Endüstriyel Ortalamasının (DJIA) 100 haftalık hareketli ortalamasıyla birlikte gösteren bir grafiğe işaret ediyor. ABD iskonto oranının 1929 yılında, DJIA’nın hareketli ortalamasının düşüşe geçmesinden çabucak evvel tepe yapması dikkat caziptir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg Analisti, Bitcoin İçin 1930 Benzetmesi Yaptı: Manası Ne? 1

Bitcoin’in 100 haftalık hareketli ortalamasının da geçtiğimiz yıl FED’in faiz oranındaki keskin yükselişin ortasında bir düşüş trendi göstermesiyle birlikte, bu paralel model kripto para piyasasında potansiyel bir düzeltmeye ait tasaları artırıyor. McGlone, Bitcoin’in yükselişinin teknolojik gelişmeler açısından 1920’lerdeki borsa ile benzerlikler taşıdığını vurguluyor. Bitcoin’in ortaya çıkışı ile yaklaşık bir asır evvel elektrik, otomobil, uçak seyahati ve telefon üzere ihtilal niteliğindeki teknolojilerin yaygınlaşması ortasında paralellik kuruyor. Bilhassa, hem Bitcoin’in parabolik yükselişi hem de 1920’lerde çığır açan teknolojilerin yükselişi, FED tarafından sürdürülen düşük faiz oranları devirlerine denk geldi.

McGlone’un evvelki iddiaları nelere işaret etmişti?

Durumun potansiyel yükseliş istikametlerini ele alan McGlone, ihtilal niteliğindeki teknolojilerin ortaya çıkışı, parabolik fiyat hareketleri, çok likidite ve spekülasyonun Bitcoin’in mevcut durumu ile 1930’lardaki borsa ortasındaki ortak faktörler olduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte, New York FED’in 1929’da düşen pay senedi fiyatlarına faiz oranlarını düşürerek karşılık verdiğini ve bunun mevcut ortamın tersine olduğunu belirterek değerli bir farkın altını çiziyor. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 26.020 dolardan süreç görmekte olup, yatırımcıları ve analistleri, tarihi karşılaştırmalar ve kripto para piyasasının gelecekteki gidişatı üzerindeki potansiyel tesirleri ışığında fiyat hareketini yakından izlemeye sevk etmektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bloomberg Analisti, Bitcoin İçin 1930 Benzetmesi Yaptı: Manası Ne? 2

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin hakkında hem yanlışsız hem de yanlış kestirimlerde bulunma geçmişine sahip olan McGlone’un piyasa dinamiklerini yakından incelediğini belirtmek gerekir. Daha evvel 2021’deki yükseliş sırasında BTC’nin 100.000 dolara yükseleceğini kestirim ederken, bu tıp karların uzun vadede gerçekleşeceği konusunda ihtarda bulunmuştu. Buna ek olarak, Bitcoin’in 20.000 doların altına düşeceğini öngörmediği için McGlone’un görüşlerinde yanlışlıklar da olmadı değil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap