Blokzincir teknolojisinden dünya orduları nasıl faydalanıyor?

Blokzincir teknolojisinden dünya orduları nasıl faydalanıyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Blokzincir teknolojisinden dünya orduları nasıl faydalanıyor?

Kripto paralar ile hayatımıza giren blokzincir teknolojisinin her alanda kullanımı artıyor. Blokzincir teknolojisi bilişim, oyun, finans, denizcilik ve havacılık kesimine de yayılıyor. Bunun yanında askeri alanda da bu teknoloji son vakitlerde epeyce ilgi görmeye başladı. Pek çok ülke, ordularının daha güçlü, daha verimli çalışmasını sağlamak için blokzincir teknolojisini uygulamaya başladı. Ayrıyeten bu teknoloji, askeri bilgilerin güvenliği için de değerli. Hatta yakın vakitte savaşların seyrini değiştirecek güce de sahip. 

Türkiye’nin de dahil olduğu NATO, blockzinciri tüm ordularına entegre ediyor. Bunun yanında Rusya ve Çin de orduları için blokzincir üzerine çalışmalar yapıyor. Bu teknoloji haberleşme, lojistik, yapay zeka yazılımları ve bilinmeyen askeri bilgilerin güvenliği üzere pek çok alanda kullanabiliyorlar.

BTC Piyasası: Blokzincir teknolojisinden dünya orduları nasıl faydalanıyor? 1NATO, blokzinciri ordularına entegre ediyor.

Blokzincir hangi alanlarda kullanılıyor?

Blokzincirin askeri alanda kullanım avantajlarının başında bilgi güvenliği geliyor. Blokzincir, verilerin dijital ortamda şifrelenerek kaydedildiği bir cins kayıt defteri ya da kayıt listesi olarak tanımlanıyor. ABD’li Lockheed Martin tarafından üretilen F-35 savaş uçağına ilişkin bilgilerin Çin tarafından bilgilerin bulunduğu bir bilgisayara yapılan hücum ile ele geçirildiği ve Çin’in bu yol ile J-20 üzere kendi hayalet uçaklarını ürettiği savı yıllardır gündemde olan bir husus. Lakin blokzincir teknolojisi ile saklanan bilgilerin bu biçimde ele geçirilmesi ise çok güç. Veriler tek bir bilgisayar yerine şifrelenip blockzincir ağına rastgele dağıtıldığından tek bir bilgiye ulaşmak için bile tüm ağın hacklenmesi gerekiyor. Bugüne kadar en ünlü kripto para ünitesi Bitcoin’in blockzincirinin de şimdi kırılamadığını hatırlatmakta yarar var.

Nükleer başlıklı füzelerin kaynak kodlarının bu zincirlerde saklanması NATO tarafından uzun müddettir planlanıyor. Ayrıyeten birliklerin bulunduğu yerler, araç ve mühimmat envanter sayısı, stratejik üsler, harekat planları ve öbür askeri sırlar üzere bilgilerin saklanması için de blokzincir kullanılması gündemde. 

Güvenli haberleşme imkanı

Bunun yanında blokzincir ağı inançlı bir halde haberleşmeye de imkan sağlıyor. Bilgiler kriptolu bir halde şifrelendiğinden haberleşme ağının kırılması epey güç. Bu teknoloji kritik kıymetteki veri link sistemleri, sualtı kabloları ve uydu haberleşmesi güvenliklerini daha da geliştirecek.

Modern savaşlarda silahların birbirine entegre bir formda ortak hareket edebilmesi çok kıymetli. Bilhassa çok çeşitli silah sistemlerinin barındığı çağdaş ve gelişmiş donanmalar denizdeki ögelerinin planlı bir formda harekat uygulayabilmeleri için ağ sistemleri kullanıyor. Blokzincir teknolojisi donanmaların kullandığı bu ağları daha da geliştirecek.

BTC Piyasası: Blokzincir teknolojisinden dünya orduları nasıl faydalanıyor? 2İHA’lar için blokzincir teknolojisi önemli

Bunun yanında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yaygın olarak kullanılan insansız hava araçları da bu teknolojiden faydalanacak. İHA’lar topladıkları dataları blokzincir üzerine kaydedip paylaşım yapacak. Başka İHA yahut birliklerle ortak hareket edecek. İHA’lar üzere hava savunma sistemleri de havadaki tehlikelere karşı blokzincir ile bir bütünlük içerisinde muhafaza sağlayacak. 

Lojistik açıdan avantajları var

Lojistik ve tertipli ikmal, bir ordu için en değerli ögelerin başında geliyor. Cephedeki birliklere vaktinde yedek kesim sağlanması o silahlı kuvvetler için her vakit hayati ehemmiyet taşıyor. ABD ordusu birliklerine daha kolay ikmal sağlayabilme hedefiyle yakın vakitte silah ve araç yedek modüllerini 3 boyutlu yazıcılarla üretmeye başlamayı planlıyor. Bu yedek kesimlerin yazıcılarla üretilmesini sağlayacak evraklar ise blokzincir üzerinde saklanacak. İstenildiğinde modüllerin bulunduğu belgeler alınarak anında üretilecek. Bu durum lojistik açıdan avantaj ve para ile vakitten tasarruf sağlayacak.

Kaynaklar: Analytics Insight, NSTXL, STM

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap