Blockchain Uzaya Taşınıyor: SpaceX’in Uzaya Gönderilen Falcon CRS-19 Roketinde Kripto Para Cüzdanı da Var!

Blockchain Uzaya Taşınıyor: SpaceX’in Uzaya Gönderilen Falcon CRS-19 Roketinde Kripto Para Cüzdanı da Var!

Paylaş
Blockchain Uzaya Taşınıyor: SpaceX’in Uzaya Gönderilen Falcon CRS-19 Roketinde Kripto Para Cüzdanı da Var!

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Falcon CRS-19’u Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlattı.

Roketin taşıdığı yük, “CIMON-2” olarak adlandırılan otonom, serbest robot asistanı, genetik olarak geliştirilmiş fareler ve işlemlerin çalışmasını sağlayacak bir blockchain donanım cüzdanıyla birlikte 5,700 sterlinlik malzeme içeriyordu.

NASA’nın uzay istasyonuna kargo gönderen SpaceX görevlileri, NASA’ya göre, 100’den fazla ülkenin katılımıyla 3.000’den fazla bilimsel araştırmaya ev sahipliği yapan yörünge laboratuvarı üzerine birçok teknolojik ve biyolojik deney listesi sunuyor.

Bu deneylerin arasında, kalp hastalıkları için tedavilerin test edileceği, uzayda ateşin keşfedileceği, yerçekimi teorilerinin ölçüleceği ve blockchain’in tanıtılacağından bahsediliyor.

Dünyanın ilk açık kaynaklı blockchain tabanlı uydu ağını geliştiren ve kullanıcıların alanda uygulama geliştirmelerini sağlayacak olan blockchain platformu SpaceChain, blockchain donanım cüzdanının Falcon 9’a doğru yola çıktığını açıkladı.

“Bir kez aktif hale getirildiğinde, blockchain işlemlerinin alındığını, yetkilendirildiğini ve yeniden iletildiğini göstererek, işlemin güvenliğini arttırmak için ve işlemi tamamlamak için birden fazla onay gerektiren “çoklu” işlemler oluşturulacak. Test aşamasını 2020’nin başlarında tamamlaması bekleniyor.

SpaceChain kurucu ortağı ve CEO’su Zee Zheng, şirketin siber saldırılara karşı savunmasız olan dijital varlıkların güvenliği için finansal servis sağlayıcıları, fintech geliştiricileri ve IoT servis sağlayıcılarıyla çalışacağını söyledi. SpaceChain kurucu ortağı Jeff Garzik şunları söyledi:

“Blockchain, uzayın yeni büyük bozguncusu olacak. SpaceChain, büyüyen dijital ekonomideki finansal sistemler ve dijital varlıklar için güvenlik açıklarını ele alıyor. Teknolojiler entegre edilerek, önceden ötesine geçmenin imkansız olduğu ufuklar şimdi yaratılabilir ve Yeni Uzay Ekonomisine heyecan verici unsurlar eklenebilir.”

Bitcoin boğası Tim Draper da yorum yaptı

Hem SpaceChain hem de SpaceX’in destekleyicisi olan milyarder girişimci Tim Draper geçen yıl danışman olarak SpaceChain’e katılmıştı. Draper’a göre,

“SpaceChain’in uzaya çıkması, ilerlemeleri kolaylaştıran ve düşük maliyetli işbirlikleri sunarak merkezsizleşmiş bir ortam yaratacak.”

SpaceChain ekibi, uzay ekonomisini yükseltmek için blockchain bazlı token kullanmayı planlıyor. Tokenlar, uzay tabanlı uygulamaları yürütmek ve SpaceChain ağında veri depolamak için kullanıcıların satın aldığı bir araç gibi olacak:

“SpaceChain’in açık kaynaklı işletim sistemi (SpaceChain OS), mobil uygulama geliştirme platformuna benzer bir şekilde, uzay tabanlı uygulamaların hızlı ve güvenli bir şekilde geliştirilmesi, test edilmesi ve kullanılması için geliştiricilere sanal bir alan sağlar.”

SpaceChain teknolojili SpaceX’in Falcon 9 roketinin uzay istasyonuna Pazar günü ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap