BlackRock, soruşturmayla karşı karşıya

BlackRock, soruşturmayla karşı karşıya

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: BlackRock, soruşturmayla karşı karşıya

BlackRock, ABD hükümetinin Çin ordusunu desteklemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock ve en düzgün borsa endeksi derleyicisi MSCI, ABD hükümetinin Çin ordusunu desteklemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçladığı Çinli şirketlere Amerikan yatırımını kolaylaştırmakla suçlanıyor.

BlackRock, Temsilciler Meclisi’nden soruşturmaya maruz kaldı

Temsilciler Meclisi’nin Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesi, BlackRock ve MSCI’ya faaliyetlerine yönelik soruşturma başlattı.

Soruşturmanın emeli, Amerikan sermaye akışları da dahil olmak üzere ABD’nin Çin siyasetlerine bilgi verecek gerçekleri toplamak. Komite, bu iki şirketin Amerikalıların, ABD kurumlarının güvenlik yahut insan hakları münasebetleriyle işaretlediği 60’tan fazla Çinli şirkete fon sağlamasına neden olan yatırımlarının gözden geçirilmesini istiyor.

Panel lideri Mike Gallagher ve üst seviye Demokrat Raja Krishnamoorthi tarafından imzalanan mektuplarda, Amerikan sermayesinin bu tıp Çinli kuruluşlara yönlendirilmesinin ABD firmalarının ulusal güvenlik tehditlerini şiddetlendirdiği ve Amerikan bedellerini zayıflattığı belirtiliyor. Panel, BlackRock’un beş fon genelinde bu çeşit Çinli şirketlere 429 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını tespit etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: BlackRock, soruşturmayla karşı karşıya 1

BlackRock, 9 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten ve milyonlarca Amerikalı tasarruflarını yatırıma emanet eden bir şirket. Firma, komiteyle direkt görüşerek kaygılarını daha güzel anlamak için işbirliği yaptığını belirtti ve Çinli şirketlere yatırım yapan ABD endeks fonları sunan 16 varlık yöneticisinden biri olduklarını vurguladı.

MSCI ise birçok yatırımcının portföyleri için temel aldığı endeksleri oluşturan menkul değerleri seçer. Firma, komitenin soruşturmasını incelediğini söyledi ve endeks kararlarının global piyasa iştirakçileriyle yapılan istişareler sonucunda alındığını belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap