Bitsonic CEO’su Güney Kore polisi tarafından tutuklandı!

Bitsonic CEO’su Güney Kore polisi tarafından tutuklandı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitsonic CEO’su Güney Kore polisi tarafından tutuklandı!

Yatırımları ve mevduatları çalmakla suçlanan kripto borsası Bitsonic’in CEO’su Jinwook Shin için tutuklama kararı açıklandı.

Güney Koreli haber kuruluşu Chosun Biz tarafından yayımlandığı üzere, 7 Ağustos’ta sahtecilikle suçlanan Jinwook Shin’i tutuklandı. Argüman makamına nazaran, Ocak 2019’dan Mayıs 2021’e kadar Shin, Bitsonic’teki kripto paraların fiyatlarını ve süreç hacmini manipüle ederek, borsa kullanıcılarından 7,5 milyon dolar (10 milyar won) çaldı.

Kripto paraları manipüle ediyordu

Borsada listeli çeşitli kripto paralarda manipülasyon yapan Jinwook Shin, platformdaki yatırımcılardan yüklü ölçüde para çaldı. Bitsonic’te likidite problemleri başlayıp, para çekme süreçlerini durdurduktan sonra bile CEO, hiçbir şey olmamış üzere faaliyetlerine devam etti.

2021’de başlayan soruşturma, medyanın Bay A olarak bahsettiği şirketin Lider Yardımcısını, Shin tarafından kripto para ünitelerindeki kimi hizmetler ile suçluyor. Shin, gerçekleştirdiği manipülasyonlarda Singapur’da açtığı bir şirketi, formalite olarak gösterdi.

Ağustos 2021’de Bitsonic, şirketsel meseleleri münasebet göstererek operasyonları durdurdu. Tıpkı periyotta Güney Kore polisi, dolandırıcılık nedeniyle 11 lokal kripto platformunu kapattı. Güney Kore kısa bir müddet evvel, piyasadaki yasadışı faaliyetlerdeki artışı ve yatırımcı muhafazasını amaçlayan kripto kabahatleriyle gayret etmek için bir kurumlar ortası soruşturma ünitesi oluşturdu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap