Bitfinex Alpha Raporunu yayımladı: Bitcoin madencileri hacimli satışlara devam ediyor

Bitfinex Alpha Raporunu yayımladı: Bitcoin madencileri hacimli satışlara devam ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitfinex Alpha Raporunu yayımladı: Bitcoin madencileri hacimli satışlara devam ediyor

ABD iktisadının durumu, belgisiz ve karmaşık seyrine devam ederken kripto para piyasalarındaki haraketlilik de giderek artıyor.

Bitcoin madencilerinin aksiyonları piyasadaki yatırımcıların dikkatini çekiyor. Büyük hacimli satışlara devam eden madenciler ortasında Poolin’in satışları birinci sırada geliyor. Bu doğrultudaki satışlar madencilerin mümkün risklerden kaçınma yahut korunma (hedging) stratejilerini benimsemiş olmasından kaynaklanıyor. Bitcoin’e yönelik kurumsal ilginin artmasıyla, Bitcoin madencilik paylarında yakın vakitte görülen süratli yükselişler de yakından takip ediliyor.

Madencilik faaliyetlerinin zorluk derecesi artıyor

Bitcoin madenciliğindeki zorluk derecesi de tüm vakitlerin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu durum ağın ne kadar sağlam olduğunu ve madencilerin itimatlarının ne derecede arttığını gösteren öbür bir delil oluşturuyor. Bitcoin’e daha fazla kaynak ayıran madenciler, madencilikteki zorluk derecesini yükselmesine sebep oluyor. Bu durum madencilerin boğa eğiliminde olduklarını gösteriyor. Lakin halihazırdaki konumlarını hedging yaparak müdafaaya çalışmaları sebebiyle borsalara daha fazla Bitcoin gönderiliyor. 

Bitcoin yatırımcıları boğaya yönelik davranış biçimi sergiliyor. Bitcoin zincir üzerindeki hareketlere bakıldığında, boğa durumlarında yaygın olarak görülen uzun vadeli yatırımcılardan kısa vadeli yatırımcılara yanlışsız bir arz transferi döngüsü bulunuyor. Bu el değiştirme süreci, piyasaya süratli kâr elde etmek isteyen yeni iştirakçilerin girdiğini, uzun vadeli malları elinde tutanların ise uygun fiyatlardan kâr realizasyonu yapmak istediğini gösteriyor. Bu trendin yükseliş sonrası giderek durağanlaşması ve bu iki küme ortasında gerçekleşen arz değişimi erken bir boğa piyasasının işaretini veriyor.

Short konumlarda 193 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti

Bitcoin fiyatları, kısa vadeli (short) yatırımcılardan kaynaklanan satış baskısıyla uzun müddettir 29.500-31.500 dolar ortasında dar bir aralıkta gidip geliyor.

Fakat geçtiğimiz hafta Ripple ile ilgili gelen olumlu haberlerin akabinde enflasyon bilgilerinin de düşük gelmesiyle süratli bir yükseliş yaşayarak 31.800 dolara ulaşmıştı.

Bu süratli yükselişte short konumlarda 193 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti. O denli ki bu sayı, piyasanın konsolidasyon aralığına girmesinden bu yana görülen en büyük sayı olarak kaydedildi.

Hibya Haber Ajansı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap