Bitfinex Alpha Raporuna nazaran yatırımcıları yüksek volatiliteli günler bekliyor

Bitfinex Alpha Raporuna nazaran yatırımcıları yüksek volatiliteli günler bekliyor

Paylaş
BTC Piyasası: Bitfinex Alpha Raporuna nazaran yatırımcıları yüksek volatiliteli günler bekliyor

Geçtiğimiz hafta Bitcoin fiyatının ruhsal dayanak olan 25 bin dolar düzeyinin altına düşmesi, piyasalarda türbülans tesirine neden oldu. Yaşanan son düşüşle birlikte vadeli süreçlerde 1 milyar dolar üzere değerli bir ölçüde likidasyon gerçekleşti.

Fiyatlarda apansız görülen cidi değişimin çabucak öncesinde, Bitcoin şimdiye kadar pek fazla görülmemiş düşük volatilite seviyeleri gösterirken epeyce sakin bir devirden geçmişti. Aslında vadeli süreçlerdeki açığa satışların süratle artması, yatırımcılara yaşanacak çalkantılı sürecin birinci sinyallerini vermişti. O denli ki açığa satışlarda kelam konusu olan ölçü 3 milyar doları bulmuştu.

Tarihsel volatilite düzeyleri dalgalanmalara neden oluyor

Temmuz ayı için Fed tutanaklarının yayımlanmasıyla yüksek faiz oranlarının devam edeceğine yönelik telaşların artması, Çin’in en büyük gayrimenkul ve inşaat şirketlerinden Evergrande’nin iflası ve SpaceX’in Bitcoin sattığına yönelik raporların ortaya çıkması bu gelişmelerde tesirli oldu.

Mevcuttaki tasalar, çok yüksek kaldıraçlı süreç imkânı sunan piyasayla birleşince bir dizi olumsuz gelişmeye neden oldu. Bu noktada, tarihî volatilite düzeyleri dalgalanmalara yol açarken tıpkı vakitte piyasaların geleceğini öngören ve kristal küresi sayılan zımni volatilite düzeylerindeki süratli artış da hayli dikkat çekti.

Yaşanan çalkantılı sürecin akabinde Bitcoin opsiyonlarında açığa satışlara yönelik artan bir eğilim ortaya çıktı. Böylesi bir konjonktürde, piyasanın daha derin bir kaosa sürüklenmesi durumunda potansiyel riskleri düşürmek ismine hedging’e başvurmak, volatiliteden etkilenmeme konusunda akıllı bir yaklaşım olarak görünüyor. Artık piyasalar, Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole’da ekonomik görünüme ait yapacağı konuşmayı merakla bekliyor.

Kripto para piyasalarındaki son gelişmeler

Londra merkezli Jacobi Varlık İdaresi, Euronext Amsterdam’da Avrupa’nın birinci spot Bitcoin ETF’sini başlatarak bu alanda emsal teşebbüslerin yasal pürüzlerle karşılaştığı ABD’nin önüne geçmiş oldu.

Diğer bir yandan dünyanın öteki ucundaki CME Group, kripto paraların Asya Pasifik’te giderek prestij kazandığını kabul ediyor. Gerçekten CF Benchmarks ile güçlerini birleştiren CME Group, bölgeye özel olarak, hareketli süreç saatlerine uyarlanan Bitcoin ve Ether referans oranlarını piyasaya sürüyor.

Bununla birlikte Ripple Labs; SEC’in hiç vakit kaybetmeden dava konusundaki kararı temyize götürme talebine sert halde karşı çıkıyor. Bu kapsamda Ripple, SEC’in temyiz müracaatının hem erken hem de temelsiz olduğunu ileri sürüyor.

Foreks Haber Merkezi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap