Bitcoin’in kripto piyasası hakimiyeti yüzde 50’ye yükseldi

Bitcoin’in kripto piyasası hakimiyeti yüzde 50’ye yükseldi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin’in kripto piyasası hakimiyeti yüzde 50’ye yükseldi

Bitcoin (BTC) yaklaşık bir aydır yerinde sayıyor ve şu anki fiyatı 30 gün evvel de birebir olan 26,900 dolar civarında. Fakat kripto para ünitesi, bölümdeki riskler arttıkça piyasa hakimiyetini artırıyor.

İşlem hacmine nazaran önder kripto para ünitesinin piyasa hakimiyeti oranı, yüzde 50,2’ye yükselerek son ayın en güçlü düzeyine ulaştı. Oran, Haziran ayının sonunda yüzde 52’ye yaklaşarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyini görmüştü.

BlackRock’ın spot BTC borsa yatırım fonu müracaatının akabinde yüzde 52 düzeyine yükselmeden evvel bu oran, iki yıldan fazla bir müddettir yüzde 39 ila 49 ortasında seyrediyordu.

Riskler ve olumlu etkenler

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’un araştırma lideri Markus Thielen, Pazartesi günkü CoinDesk TV röportajında, BTC’nin ETF listelemelerinden daha fazla “satın alım baskısına” sahip olduğunu, altcoin’lerin ise kırılmanın eşiğinde olabileceklerini açıkladı. Thielen piyasadaki riskleri şöyle sıraladı: FTX’in token satışları, Ethereum protokol gelirlerinin azalması ve risk sermayesi yatırımcılarının token satmalarına müsaade veren token kilit açılımları.

Makro analisti Noelle Acheson, Bitcoin’in Pazartesi günü New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYFDS) tarafından önerilen düzenleyici değişikliklerden olumlu etkilenebileceğini söyledi. NYFDS’nin teklifine nazaran Bitcoin yeşil listeye alındı. Böylelikle daha az düzenleyici zorlukla karşılaşacak.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap