Bitcoin’in inişli çıkışlı olması hem hassas hem de dirençli olduğunu gösteriyor

Bitcoin’in inişli çıkışlı olması hem hassas hem de dirençli olduğunu gösteriyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin’in inişli çıkışlı olması hem hassas hem de dirençli olduğunu gösteriyor

Özellikle yaz aylarından hasret duyduğunuz roller coaster tesirini özlüyorsanız kripto pazarlarına göz atabilirsiniz.

İlk olarak ABD’nin nispeten cüret verici enflasyon raporuyla BTC ve ETH yükseldi. Daha sonra ABD hükümetinin 324 milyon dolarlık Bitcoin sattığı tezlerinin internette yayılmasıyla coin düşüşe geçti. Akabinde söylentilerin temelsiz olduğunun anlaşılmasıyla tekrar toparlandı.

Bu iniş ve çıkışlar, kripto paraların ve genel olarak makroekonomik şartların hâlâ belirsizlikler içinde yüzdüğünü gösteriyor.

Yatırımcılar bahar aylarından bu yana Bitcoin’i 25-30 bin fiyat aralığından çıkarabilecek olan muhtemel gelişmelere karşı temkinli davranmaya devam ediyor zira katalizörlerin ne vakit ortaya çıkacağı muhakkak olmuyor. Bitcoin, piyasa hassaslığındaki dalgalanmalara bakılırsa küçük gelişmelerden bile etkileniyor görünüyor lakin toparlanabilmesi de dirençli olduğunu kanıtlıyor.

Dün açıklanan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sonrasında yatırımcılar bir anda canlandı. Bu da Bitcoin ve Ether’in, sırasıyla yüzde 2 ve 1,4 artmasını sağladı. Gerçekleşen artışlar varlıkların yaşadığı dört günlük düşüş sürecini kırdı.

Ancak Bitcoin, ABD hükümetinin 11.800’den fazla BTC sattığına dair söylentilerin artmasıyla düşüşe geçti. On-chain datalar, alıcı cüzdanın yaklaşık 633 milyon dolarlık BTC bakiyesi olduğunu gösteriyordu lakin Bitcoin blokzincirinde sadece üç süreç vardı.

On-chain data sağlayıcısı Glassnode, ABD hükümetinin Bitcoin bakiyesinde hiçbir değişiklik olmadığını gösterse de bir müddetliğine algılar, gerçeklikten daha güçlü bir tesire sahip olmaya devam etti.

Kısacası durum temelsiz olsa da yatırımcıları korkutmaya yetti.

Bitcoin fiyatları, söylentinin gerçek olmadığı anlaşıldığında tekrar yükselmeye başladı ve 26.900 dolardan 27.900 dolar civarına toparladı.

Bitcoin şu anda 20 günlük hareketli ortalaması olan 28.520 doların yüzde 2,5 altında. Yakın tarihli fiyat aktiviteleri göz önüne alındığında ise güçlendiği görülüyor.

Ether de emsal bir hareketlilik gösteriyor ve fiyatı, 20 günlük hareketli ortalamasına çabucak hemen geri dönmüş görünüyor.

Önümüzdeki hafta açıklanacak olan ABD işsizlik oranları ve Üretici Fiyat Endeksinin (ÜFE) de coin’leri etkilemesi bekleniyor.

Salı günü yapılacak olan açıklamalar, Haziran ayında faizlerin artıp artmayacağına karar vermiş olacak. Tıpkı vakitte kripto ve öteki varlık piyasaları da bu karardan etkilenecek.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap