Bitcoin’in Fiyat Yükselişini Engelleyebilecek 3 Sebep

Bitcoin’in Fiyat Yükselişini Engelleyebilecek 3 Sebep

Paylaş
Bitcoin’in Fiyat Yükselişini Engelleyebilecek 3 Sebep

Bitcoin 2020 yılının başından bu yana sergilediği %28’in üzerindeki artışlar deyim yerindeyse rüya gibi bir yıla başladı. Ancak bunun yanında hem teknik hem temel göstergeler çok olumlu olsa da Bitcoin henüz 10.000 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi geçemedi.

Öte yandan Bitcoin boğaları 2020 yılı için çok yüksek fiyat sinyalleri veriyor ve analistlerin çoğunluğu da bu konuda hem fikir. Ancak 10.000 dolar seviyesinde ciddi bir dirençle karşılaşıldı…

Satış Baskısı

Ekim ayının en yüksek seviyesi olan 9.850 dolar seviyesine yükselen ve sonrasında düşüş gösteren lider kripto para biriminin önündeki engellerden biri yine bu seviye olabilir. Bitcoin her ne kadar güzel bir artış ivmesi yakalamış olsa da Ekim ayında görülen en yüksek seviyeye henüz ulaşamadı. Ayrıca 9.850 dolar seviyesi test edilirken de ciddi bir satış baskısı ile karşılaşıldı.

Analistlere göre 9.850 dolar seviyesi aşıldıktan sonra bir sonraki hedef 10.000 dolar olduğu için fiyat burada ciddi bir dirençle karşılaşıyor…

Tesla Hisseleri

Elon Musk’ın otomobil şirketi Tesla’nın hisselerinin son dönemlerde ciddi artışlar sergilemiş olması sır değil. Dolayısıyla insanlar Bitcoin’deki fonlarını çekerek Tela hisselerine yatırmak isteyebilir. Böylece Bitcoin’de bir düşüş yaşanabilir.

Öte yandan şu anda TSLA hisse senedinin Bitcoin’den daha fazla kazandırdığı ifade ediliyor ve analistler hisse fiyatlarının 6.000 dolara kadar yükselmesini bekliyor.

Bakkt Opsiyon İşlemleri

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi yakın zamanda piyasaya sürülen Bakkt Bitcoin opsiyon işlemlerinde günlerdir hiç işlem hacmi görülmüyor. Yani iki haftayı aşkın bir süredir Bakkt Bitcoin opsiyon işlem hacmi sıfır… Bu kurumsal yatırımcıların opsiyon işlemlerine beklenen ilgiyi göstermediği anlamına geliyor.

Düşüş Yaşanır Mı?

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin fiyat artışı yavaşlayabilir, tamamen durabilir ya da düşüş başlayabilir. Ancak yıl başından bu yana Bitcoin’in İran-ABD gerilimi, Koronavirüsü gibi küresel olaylara verdiği tepki ve Mayıs ayında gerçekleşecek olan Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasının fiyat üzerinde ciddi bir etki göstermesinin beklenmesi sebebiyle yukarıdaki üç neden arka planda kalabilir.

Dolayısıyla bu yıl tüm göstergeler artış sinyalleri verdiği için yukarıdaki üç sebep yalnızca küçük engeller olarak kalabilir ve yükseliş eğrisi daha ağır basabilir…

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap